3 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i wady parkietu

Już przez wzgląd na swoją powierzchnię, podłogi stanowią bardzo ważny element wystroju wnętrza. Tak samo jak ściany, tworzą tło dla wszystkich pozostałych przedmiotów w pomieszczeniu. Podczas gdy wygląd ścian wewnętrznych w domu z reguły odświeża się dość często, bo raz na kilka lat, wybierając podłogę, najczęściej chcemy osiągnąć efekt zapewniający funkcjonalność i piękno na bardzo długi czas. Takie możliwości dają właśnie parkiety drewniane.

Generalny remont czy prace wykończeniowe nad nieruchomością w stanie surowym zawsze wiążą się z poważnymi wydatkami. To właśnie koszty przedsięwzięć tego typu skłaniają inwestorów do poszukiwania tańszych rozwiązań. W przypadku wykańczania podłóg, najtańszym sposobem jest wykorzystanie paneli laminowanych, które ostatnimi czasy są standardem zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Niestety, na atrakcyjnej cenie zalety paneli się kończą. Zastanówmy się, dlaczego wybór parkietu lub drewnianych desek podłogowych jest najlepszą opcją do twojego domu.

Zalety parkietu z drewna

Najbardziej oczywistą zaletą parkietów drewnianych jest ich naturalna uroda. Wnętrze z klasycznym parkietem dębowym, ułożonym jodełkę, nie potrzebuje już wielu dodatkowych dekoracji. To podłoga staje się elementem nadającym ton całemu wnętrzu, które siłą rzeczy będzie sprawiało przytulne i ciepłe wrażenie – przekonuje nasz rozmówca z firmy Solid-Parkiet.

Bo właśnie takie są podłogi z drewna. Niepowtarzalne wzory, jakie zapewnia naturalne usłojenie drzew, ciepłe barwy w odcieniach od beżu po głęboki brąz, a także faktura deszczułek sprawiają, że podłoga zyskuje własnego, przyjaznego charakteru.

Parkiet drewniany doskonale radzi sobie z wyciszaniem pomieszczeń. Podłogi z deszczułek albo drewnianych desek, przyklejanych bezpośrednio do posadzki, wyróżniają się tutaj na tle paneli, na których słychać każdy najlżejszy krok czy upuszczony przedmiot.

Drewniane podłogi cechują się też  bezkonkurencyjną trwałością. Laminowane panele zużywają się bardzo szybko – ich powierzchnia ściera się i jest podatna na zarysowania. Solidne parkiety dębowe są po pierwsze odporne na uszkodzenia mechaniczne, a po drugie w pełni odnawialne. Podczas gdy zniszczone panele musisz wymienić, drewnianemu parkietowi możesz przywrócić świetność przez cyklinowanie. Co ważne, takie odnawianie możesz wykonać wielokrotnie, w związku z czym parkiet będzie służył nawet kilkadziesiąt lat i więcej.

Ważnym argumentem, przemawiającym za wyborem klasycznego parkietu, jest ekologia. Drewno jest jednym z nielicznych w pełni odnawialnych surowców naturalnych. Co ważne, wszystkie odpady, które powstają podczas produkcji drewnianych parkietów, mogą być wtórnie wykorzystane, np. jako składnik brykietu.

Wady drewnianego parkietu

O głównej i właściwie jedynej wadzie parkietu z drewna wspomnieliśmy już wcześniej, a jest nią oczywiście cena. Dębowy parkiet jest rozwiązaniem ekskluzywnym i z pewnością nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.

Jednocześnie warto zauważyć, że wydatek  związany z ułożeniem parkietu  to jednorazowa inwestycja. Jeżeli jesteś w stanie pozwolić sobie na to rozwiązanie, zaoszczędzisz sobie dużo kłopotów i wydatków w przyszłości. Podłoga z naturalnego drewna posłuży ci bardzo długo, bez konieczności prowadzenia kolejnych remontów.