Folie grzewcze
7 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i wady folii grzewczych na podczerwień

Pojawienie się folii grzewczych na podczerwień zrewolucjonizowało rynek rozwiązań grzewczych. Choć znane są od niedawna, stopniowo wypierają tradycyjne metody ogrzewania działające na zasadzie konwekcji. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy faktycznie ten nanotechnologiczny produkt jest w stanie zastąpić klasyczne, centralne ogrzewanie oraz jakie zalety i wady niesie ze sobą zastosowanie folii grzewczych. Przedstawiamy je w tym artykule.

Zastosowanie folii na podczerwień a efektywność i ekonomiczność tego rozwiązania

Zdawałoby się, że folie na podczerwień nie są w stanie skutecznie ogrzać wnętrza budynku. Tymczasem wystarczy położyć je na około 40-60% powierzchni pomieszczeń, aby emitowane ciepło równomiernie ogrzało podłogę, ściany oraz sufit bez ryzyka powstania zimnych stref. Dodatkowo wysoka wydajność folii sprawia, że wystarczy je zastosować w otwartych przestrzeniach oraz ciągach komunikacyjnych. Dzięki temu również doskonale sprawdzą się nie tylko w prywatnych domach czy mieszkaniach, ale także dużych przestrzeniach użytkowych, biurach czy przedszkolach. Ponadto montaż folii grzewczych nie wyklucza położenia paneli oraz nie wymaga dużej ilości miejsca. Folie oferowane przez czołowych producentów, dostępnych m.in. w sklepie Lamcoo, mają grubość 0,7cm i nie ma potrzeby gospodarowania dodatkowej przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku pompy ciepła czy kotła. Folie na podczerwień działają dzięki energii elektrycznej, a okres gwarancji, którym są objęte, to nawet do 30 lat.

Komfort i korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania folii na podczerwień

Sterowanie ogrzewaniem na podczerwień odbywa się za pomocą specjalnego sterownika. W myśl idei smart home można regulować temperaturę poprzez aplikację na urządzenia mobilne z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza. Całość jest bardzo intuicyjna w obsłudze, a folie na podczerwień nie wymagają regularnego serwisowania. Ponadto folie te są całkowicie bezpieczne dla zdrowia osób przebywających wewnątrz pomieszczenia. Ponieważ w ich przypadku nie występuje zjawisko konwekcji, powietrze nie jest wprawiane w ruch, przez co taka forma ogrzewania jest rekomendowana dla alergików. Nie występuje bowiem problem z migrowaniem kurzu, bakterii czy pyłków, dodatkowo przyjemne ciepło rozchodzące się po podłodze pozytywnie wpływa na krążenie oraz bóle mięśni czy pleców. Warto zaznaczyć również, że folie na podczerwień poprawiają kondycję budynku. Ciepło rozchodzące się po ścianach skutecznie je osusza, ograniczając ryzyko pojawienia się wilgoci bądź pleśni do minimum.

Jakie są wady ogrzewania foliami na podczerwień?

Zasadniczo trudno jest dopatrzeć się wad ogrzewania foliami na podczerwień. Jedyną wadą może być całkowita zależność ich działania od energii elektrycznej. W przypadku ewentualnej przerwy w dostawie prądu folie przestają grzać. Pod uwagę można wziąć także koszt energii elektrycznej. Choć nie pobierają one jej sporej ilości, sam fakt, że cena prądu wykazuje tendencję wzrostową, niektórych może zrazić do tego sposobu ogrzewania. Jednakże doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest instalacja paneli fotowoltaicznych, co pozwoli znacząco obniżyć rachunki za energię.