domy szeregowe
21 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i wady domów szeregowych

Domy szeregowe to popularna alternatywa dla budynków wolnostojących i mieszkań w bloku. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest znacznie niższa cena, niż w przypadku domu wolnostojącego. Mimo, że segment zapewnia komfort mieszkania zbliżony do domu wolnostojącego, jego wadą może być wciąż bliska obecność sąsiada. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety i wady domów szeregowych. Zapraszamy do lektury!

Zalety domów w zabudowie szeregowej

Niewątpliwą zaletą domów szeregowych są niższe koszty inwestycji, niż w przypadku domu wolnostojącego. Dom w zabudowie szeregowej można postawić na mniejszej powierzchni, zatem i koszty zakupu działki są znacznie niższe. Nie bez znaczenia są również koszty związane z uzbrojeniem terenu oraz doprowadzeniem mediów – w przypadku domów szeregowych rozkładają się one na kilku inwestorów. To wszystko jednak dotyczy sytuacji, w której jesteś inwestorem. Co jednak w przypadku, gdy zamierzasz kupić dom szeregowy od dewelopera? Sytuacja wygląda podobnie – za segment w szeregowcu zapłacisz mniej, niż za dom wolnostojący. Godną polecenia firmą deweloperską w Szczecinie, oferującą zarówno mieszkania, domy wolnostojące, jak i domy szeregowe, jest Graz Deweloper.

Wśród zalet mieszkania w domu szeregowym wymienić warto również niższe koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem – mając za ścianą sąsiedni segment, nasz jest dodatkowo izolowany, co przekłada się bezpośrednio na rachunki za ogrzewanie.

Mieszkańcy domów w zabudowie szeregowej, w odróżnieniu od mieszkańców bloków, mają bezpośredni dostęp do ogródków. Ogródek jest doskonałym uzupełnieniem segmentu. Dzięki niemu można swobodnie, z dala od zgiełku wypocząć na łonie natury – nawet jeśli dom znajduje się na większym osiedlu.

Kolejnym niewątpliwym atutem szeregowców w Szczecinie jest ich lokalizacja – zabudowa szeregowa zlokalizowana jest w miastach, a co za tym idzie – mieszkańcy posiadają znacznie łatwiejszy dostęp do miejskiej infrastruktury: sklepów, galerii, kin, teatrów, szkół czy przedszkoli.

Czy domy w zabudowie szeregowej mają jakieś wady?

Mieszkanie w domu szeregowym może zniechęcać ze względu na bliskość sąsiadów, których obecność może wydawać się męcząca. Można dostrzec jednak atuty takiej sytuacji – bez wątpienia bowiem mieszkanie w małej wspólnocie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Konstrukcja domów w zabudowie szeregowej sprawia, że we wszystkich segmentach (poza skrajnymi) ściany wewnętrzne dzielone z sąsiadami, pozbawione są okien. Zazwyczaj jednak architekci znajdują rozwiązanie, projektując w tych miejscach korytarz lub łazienkę.