1 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety granitowych blatów kuchennych

Kuchnia to miejsce bardzo ważne w każdym domu. Jest to również pomieszczenie często eksploatowane. Dlatego też podczas urządzania kuchni warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem mebli oraz blatu kuchennego. Jednym z popularnych rozwiązań jest wybór granitu, jako blatu kuchennego. Dlaczego granit dobrze sprawdzi się w tej roli oraz jakie są jego główne zalety?

Czym jest granit?

Granit to w 100% naturalny kamień głębinowy. Zbudowany jest z kwarcu, biotytu, skalenia potasowego oraz plagioklazu. Jest to w pełni ekologiczny materiał, który doskonale sprawdzi się, jako blat kuchenny. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny, ponieważ skała ta posiada budowę jawnokrystaliczną.

O wyjątkowym wyglądzie granitu opowiada ekspert z pracowni kamienia naturalnego Prodmar:

Blaty wykonane z granitu posiadają niezwykły wygląd, ponieważ granit ma widoczną gołym okiem budowę. Nawet w niewielkiej części tego kamienia widać minerały oraz różnorodną strukturę. Z tego powodu, granit to kamień niepowtarzalny o bardzo charakterystycznym wyglądzie.

Granit w swoim naturalnym środowisku przyjmuje różne kolory. Są to najczęściej odcienie szarości lub biel. Jednak nie brakuje również barw białoróżowych, zielonych lub czerwonych. Dlatego blaty wykonane z granitu posiadają różnorodną i ciekawą kolorystykę.

Trwałość

Oprócz ciekawej kolorystyki granit to trwały i odporny na zarysowania materiał. W kuchni jest to bardzo ważna cecha, ponieważ podczas gotowania najczęściej używa się blatów, kładąc na nich garnki lub inne kuchenne wyposażenie. Ponadto na blacie z granitu można bezpośrednio kroić nożem bez obaw o rysy.

Warto również mieć na uwadze, że granit jest odporny na wysokie temperatury. Oznacza to, że bez obaw o odbarwienie lub uszkodzenie blatu można na nim kłaść gorące garnki. Granit to także skała niepalna, dlatego blaty wykonane z granitu z powodzeniem mogą być umieszczane bezpośrednio przy kuchenkach gazowych lub piekarnikach.

Uniwersalny i elegancki wygląd

Blaty wykonane z granitu z łatwością wpasujemy w stylistykę zarówno kuchni nowoczesnej, jak i klasycznej oraz w stylu rustykalnym i angielskim. Bogata kolorystyka oraz uniwersalizm to doskonałe połączenie na lata.

Granitowe blaty posiadają eleganckie wykończenie, które może być w odsłonie matowej lub z połyskiem. Najczęściej stosuje się faktury wykończenia takie, jak poler, satyna, antico oraz lapato, które doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i loftowych.

Dodatkowo Granit można dowolnie kształtować, tworząc prostokątne, kwadratowe lub półokrągłe kształty blatów, które z łatwością dopasujemy do powierzchni kuchni. Dlatego też jest to jeden z najlepszych materiałów na rynku doskonale sprawdzający się w roli blatu kuchennego.

Blaty kuchenne granitowe są również łatwe w utrzymaniu czystości, co jest istotne, jeśli w danej kuchni dużo się gotuje.  W przypadku uszkodzeń mechanicznych blatu wykonanego z granitu, można go łatwo naprawić, przykładowo za pomocą kamienia szlifierskiego.