Ekologiczne środki czystości
3 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety ekologicznych, domowych środków czystości

Ekologiczne środki czystości zyskują na popularności. Umożliwiają zachowanie czystości w pomieszczeniach bez stosowania zbędnej i szkodliwej chemii. Domowe środki czystości powstają na ogół na bazie octu, sody, olejków eterycznych oraz kwasku cytrynowego. Są proste w przygotowaniu i niedrogie, a co najważniejsze, są bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Dowiedz się, dlaczego warto zastąpić nimi standardowe produkty dostępne w sklepach!

Najważniejsze korzyści ze stosowania ekologicznych środków czyszczących

Domowe środki czystości są najbardziej naturalnym sposobem na zdrowie i efektywne porządki. Są niedrogie, a ogólnodostępne składniki umożliwiają przygotowanie ich w dowolnym czasie. Na ich korzyść przemawia to, że produkty gotowe dostane w sklepach mogą wywoływać alergie skórne oraz infekcje górnych dróg oddechowych, osłabiać odporność organizmu podrażnienia błon śluzowych.

Jak podkreślają specjaliści firmy Eko Przystanek, użytkownicy naturalnych środków czystości zawsze znają ich zawartość. Receptura takich preparatów jest oparta na bezpiecznych dla zdrowia składnikach, bez udziału formaldehydu, enzymów, wybielaczy, fosforanów, silnych konserwantów oraz sztucznych substancji zapachowych, itp. Warto zatem postawić na substancje, które są dobre dla użytkowników i środowiska naturalnego.

Przygotowanie ekologicznych środków czystości

Samodzielne przygotowanie naturalnych środków czystości jest proste. Może być jednocześnie sposobem na kreatywne spędzenie czasu, np. ze starszymi dziećmi. Wystarczą do tego naturalne składniki, takie jak kwasem cytrynowy, ocet i soda oczyszczona. Pod odpowiednią kontrolą rodzica, dziecko może mieszać, odmierzać i łączyć składniki, a także wykształcać dobre nawyki sprzątania. Samych receptur można się nauczyć podczas warsztatów ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody można połączyć z chęcią eksperymentowania. W efekcie uzyska się środek na plamy na odzieży, do wybielania oraz do czyszczenia sprzętów domowych. Z kolei zastosowanie kwasku cytrynowego jest korzystne w miejscach, gdzie pojawiły się grzyby i pleśń. Ma on również działanie wybielające oraz bakteriobójcze. Można dzięki niemu pozbyć się kamienia w czajniku i ekspresie do kawy, a także bardzo zabrudzonej armatury. Świetnie sprawdza się, wraz z sodą oczyszczoną, w przetykaniu odpływów w umywalkach lub zlewach.

Planując ekologiczne sprzątanie można również sięgnąć po ocet, który jest doskonały przy myciu większych i mniejszych powierzchni. Dla poprawy zapachu można zastosować olejki eteryczne. Ciekawym pomysłem jest wykonanie własnego mydła, które może służyć przez długi czas i być bardzo korzystnym produktem dla skóry.