21 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety bitumicznych pokryć dachowych

Najpopularniejszym i jednym z najtańszych bitumicznych pokryć dachowych jest papa. Dachówki oraz gonty bitumiczne to tak naprawdę jedna z odmian papy, różniąca się przede wszystkim formą – ma ona naśladować bardziej szlachetne materiały pokryć dachowych, przede wszystkim dachówki ceramiczne. Dlaczego warto wziąć pod uwagę dach z surowców bitumicznych?

Dachówki i gonty bitumiczne – charakterystyka

Gonty i dachówki bitumiczne to pokrycie o warstwowej budowie. Poczynając od dołu, składają się one z: zatopionej w bitumie osnowy z włókna szklanego, posypki mineralnej i granulatu ceramicznego.

Ważną właściwością pokryć bitumicznych jest zdolność do samowulkanizacji – mówi specjalista z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux.Pod wpływem ciepła słonecznego warstwy dachówek sklejają się samoczynnie bez konieczności dodatkowego podklejania.

Dachówki pokryte są ozdobną posypką nie tylko po to, aby wyglądały atrakcyjnie. Jej zdaniem jest także zabezpieczanie materiału wrażliwego na działanie promieniowania UV. Powinna ona szczelnie pokrywać warstwę bitumiczną. Dzięki temu papa nagrzewa się na tyle, aby doszło do samowulkanizacji i właściwego uszczelnienia konstrukcji, ale nie przegrzewa się i nie niszczeje.

Zalety dachówek i gontów bitumicznych

Jedną z najważniejszych cech pokryć bitumicznych jest ich elastyczność. Nie tylko dlatego, że pozwala ona łatwo, szybko i precyzyjnie tworzyć pokrycie, ale też dlatego, że dach ciągle pracuje i działają na niego różne siły, które elastyczne materiały bitumiczne dobrze przyjmują.

Ogromną zaletą dachówek i gontów bitumicznych jest ich wygląd. Dachówki naśladują popularną karpiówkę – bardzo pożądaną ze względów estetycznych formę pokrycia. Wielokolorowe posypki mineralne sprawiają, że można mieć dach w dowolnym kolorze, w kilku kolorach, a nawet stworzyć efektowny grandient i wyróżnić swój dom spośród wielu podobnych w okolicy.

Dachówki bitumiczne są nie tylko ładne i elastyczne, ale też łatwo się je układa, szczególnie że kolejne rzędy samoczynnie się ze sobą łączą pod wpływem ciepła, co znacznie ułatwia spajanie i uszczelnianie dachu. Jego trwałość szacuje się na od 10 do 40 lat – jest ona zależna od jakości pokrycia oraz precyzji i staranności prac monterskich.

Kolejna zaleta gontów i dachówek z materiałów bitumicznych to cena. Są one znacznie tańsze niż pokrycia np. ceramiczne, ale z kolei nieco droższe od papy w rolkach. Na cenę dachówek wpływają m.in. kształt, kolor oraz jakość (np. ilość posypki).