13 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety automatyki do bram garażowych

Zapotrzebowanie na bezpieczeństwo, komfort oraz wygodę, a także spadek cen napędów do bram przyczynia się do zwiększenia zainteresowania instalacją automatyki do bram garażowych. Można w zasadzie powiedzieć, że w większości przypadków jest to już standard, zwłaszcza w podwójnych bramach. Przyjrzyjmy się bliżej elementom automatyki do bram garażowych i sprawdźmy, jakie zalety posiadają.

Przed montażem

Automatykę można zainstalować w każdego rodzaju bramie garażowej – segmentowej, uchylnej i rolowanej. Najlepiej zrobić to w trakcie budowy domostwa, po osadzeniu bramy. Warto zawczasu przewidzieć odpowiednią przestrzeń ponad otwartą bramą a sufitem i konieczność przyszłego zasilenia siłownika energią elektryczną, a także upewnić się o wystarczającej wytrzymałości nadproża w miejscu mocowania do niego szyny siłownika oraz poprowadzić przewody elektryczne do podłączenia fotooptycznej linii zabezpieczającej.

Oferta, która dostępna jest w firmach nastawionych na produkcję i automatyzację bram przeznaczonych do zabezpieczenia garażu, umożliwia zupełnie samodzielny dobór oraz montaż automatyki do bramy garażowej. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak upewnić się, że brama działa poprawnie i zapoznać się zarówno z parametrami technicznymi bramy, jak i specyfikacją techniczną samych elementów automatyki.

Automatyka to nie tylko napęd

Automatyka do bram garażowych składa się z automatów, silników i pilotów do bram, fotokomórek, domofonów cyfrowych oraz centrali sterujących, ale najważniejszym elementem są napędy, czyli niewielkie urządzenia, które są podwieszane zazwyczaj pod sufitem garażu. Ich głównym zadaniem jest otwieranie i zamykanie bramy, ale dzięki dodatkowym, wyżej wymienionym akcesoriom, można zwiększyć bezpieczeństwo obsługi bramy garażowej i uczynić ją trudniejszą do sforsowania przez niepożądanych gości.

Ze względów bezpieczeństwa oraz nakazów norm branżowych należy zabezpieczyć bramy posesyjne odpowiednimi fotooptycznymi liniami ochronnymi. Nie warto oszczędzać na tym zabiegu, ponieważ koszt jednej linii fotokomórek jest znacznie mniejszy niż drobna naprawa blacharsko-lakiernicza samochodu, a pozwala ona pozwala wykryć przeszkodę w płaszczyźnie ruchu bramy i umożliwia jej zamknięcie do czasu, kiedy przeszkoda zostanie usunięta.

Jedną z firm, która zajmuje się produkcją oraz montażem szeroko pojętych technik osłonowych, jest ROLL-Adam z Tychów. Swoim klientom oferuje rolety, bramy garażowe i przemysłowe, kraty rolowane, żaluzje fasadowe oraz napędy i sterowania do rolet, bram garażowych sekcyjnych, rolowanych i przemysłowych.