Automatyczna brama wjazdowa
6 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety automatycznych bram wjazdowych

Tradycyjne bramy wjazdowe były wykonywane z dwóch skrzydeł. Ich otwieranie stwarzało problemy w miejscach, gdzie nie było chodnika, ponieważ blokowały one ruch. Z czasem pojawiły się bramy przesuwne. W tym przypadku na otwarcie trzeba zagospodarować przestrzeń z boku. Systemy automatyczne pozwoliły usunąć kolejny problem związany z codziennym otwieraniem i zamykaniem.

Wygoda użytkowania

Każdorazowy wjazd na posesję i wyjazd na ulicę wymagają wyjścia z samochodu, otwarcia bramy, przejechania i jej zamknięcia. W przypadku posiadania garażu, te czynności się dublują. Jeśli chcesz zakupić bramę i zastanawiasz się, czy dobrać do niej system automatyczny, to pomyśl, czy wychodzenie z auta w trakcie opadów deszczu, podczas silnego wiatru lub na dużym mrozie nie będzie problematyczne. Za pomocą pilota możemy otworzyć lub zamknąć bramę z odległości ponad 200 m. W ten sposób skracamy czas oczekiwania i jeszcze bardziej zwiększamy nasz komfort. Automatyka ma także wpływ na zabezpieczenie naszego mienia, ponieważ nie będziemy zostawiać przed bramą samochodu z kluczykiem w stacyjce, który bez problemu może zostać ukradziony.

Poprawne działanie dzięki fotokomórkom

Bramy automatyczne mają zainstalowane fotokomórki, które sprawdzają światło przejazdu. Jeśli brama się zamyka, a ktoś właśnie przez nią przejeżdża, fotokomórka zatrzymuje jej ruch. Podobnie jest z przeszkodami, jakie mogą pojawić się na drodze zamykania. W silnikach o mniejszej mocy stosuje się system amperometrycznego przeciążenia, zaś w mocniejszych silnikach są to enkodery. Dzięki nim zamykająca się brama, która napotka na swej drodze przeszkodę, zatrzyma się i zacznie cofać. Oznacza to, że pozostawiony samochód lub inny sprzęt nie zostaną zniszczone. Siłowniki wyposaża się także w elektroniczny hamulec, którego zadaniem jest zwalnianie bramy w końcowej fazie ruchu. Cały proces zamykania może więc być jednocześnie szybki i płynny.

Awarie i zaniki prądu a kwestie bezpieczeństwa

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy automatyczna brama jest rzeczywiście bezpieczna. W końcu jest to urządzenie działające na prąd. Po otwarciu bramy i wjechaniu samochodu następuje samoczynne zamykanie się w czasie, jaki wybierze użytkownik. Awaria siłownika sygnalizowana jest określoną liczbą mignięć na lampie ostrzegawczej. W przypadku awarii sieci elektrycznej brama pozostaje zamknięta. Trzeba ją odblokować ręcznie za pomocą kluczyka. Gdy przerwa w dostawie prądu minie, napędu nie trzeba ponownie programować. Zapamiętuje on początkowo wprowadzone ustawienia. Można także zaopatrzyć się w zasilanie awaryjne w postaci akumulatorów lub paneli fotowoltaicznych. Są także sposoby na to, by sterowanie bramy wjazdowej i bramy garażowej było możliwe za pomocą jednego pilota lub jednej karty.

Dobór automatyki do istniejącej bramy

Przy zakupie bramy z napędem automatycznym siłowniki są odpowiednio dobierane do rodzaju bramy, jej wagi, szerokości, szybkości otwierania i liczby cykli. Niektórzy klienci kupują bramy bez automatyki z myślą o późniejszym jej nabyciu w przypadku, gdy rzeczywiście będzie potrzebna. To rozwiązanie może okazać się dużo bardziej problematyczne i kosztowne niż się wydaje. Niektóre bramy są tak skonstruowane, że nie da się w nich zastosować tanich siłowników o niedużej mocy.

Pracownik firmy Nowbud-Klimczyk w Radomsku dodaje: Po pewnym czasie w naszej bramie mogą także wystąpić tarcia, przerdzewienia lub inne problemy, które trzeba będzie usunąć. Dużo trudniej jest dobrać i zainstalować automatykę do bramy już istniejącej niż podłączyć ją wraz z nową bramą. Montaż najlepiej jest wykonywać na wczesnym etapie budowy domy ze względu na doprowadzenie instalacji elektrycznej.