Automatyczne bramy garażowe
6 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety automatycznych bram garażowych

Używanie garażu to dobry sposób na utrzymanie auta w czystości i dobrym stanie technicznym, a także na zabezpieczenie go przed uszkodzeniem lub kradzieżą. Jednak samo wjeżdżanie i wyjeżdżanie z garażu nie zawsze jest komfortowe, ze względu na konieczność otwierania i zamykania bramy garażowej. Na szczęście są dostępne rozwiązania, które podnoszą komfort codziennych wyjazdów i powrotów do domu.

Komfort korzystania z przydomowego garażu

Własny garaż to duże udogodnienie. Ułatwia korzystanie z auta w okresie zimowym, pozwalając na oszczędzenie czasu koniecznego do odśnieżania pojazdu i uciążliwego skrobania szyb. Dzięki niemu lakier auta nie jest narażony na częsty kontakty z opadającymi liśćmi czy ptasimi odchodami. Wszystkie podzespoły auta nie są w takim stopniu narażone na działanie czynników atmosferycznych, jak wówczas, gdy auto jest parkowane na zewnątrz. Zwykle jednak komfort użytkowania garażu może być jeszcze większy.

Jedną z największych uciążliwości związanych z trzymaniem samochodu w garażu jest konieczność otwierania i zamykania bramy garażowej. Wymaga to dwukrotnego wysiadania z auta – by ją otworzyć i zamknąć. Nie jest to zbyt kuszące, zwłaszcza w sytuacji, gdy się spieszymy lub pogoda na zewnątrz nie jest najlepsza.

Dość często możemy się też spotkać z sytuacją, w której zamek zamontowany w bramie garażowej zamarznie i domówi posłuszeństwa. Choć większość użytkowników będzie sobie w stanie poradzić z jego otwarciem, choćby stosując rozmarzacz, to jednak wiąże się to z niepotrzebną stratą czasu i ryzykiem, że ubrudzimy się tuż przed wyjściem z domu.

Sposobem na uniknięcie wszelkich kłopotów związanych z koniecznością samodzielnego otwierania bramy do garażu jest montaż bramy automatycznej.

Korzyści z montażu bramy automatycznej

Największe korzyści płynące z zamontowania bramy automatycznej to możliwość jej otwierania przy pomocy pilota. By wjechać lub wyjechać z garażu, nie musimy wysiadać z auta, wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie. W wielu modelach, żeby dostać się do garażu po powrocie do domu, nie musimy robić nawet tego, ponieważ zamontowany system może samodzielnie rozpoznać nasz pojazd i unieść bramę – mówi przedstawiciel firmy Okno-PL ze Świebodzina, która specjalizuje się w montażu drzwi, okien i bram garażowych.

Dodatkową korzyścią ze stosowania bramy automatycznej jest to, że trudno zapomnieć o jej zamknięciu. W większości przypadków, jeśli zapomnimy o tej czynności, o domknięcie zadba automatyka wbudowana w urządzenie.

W przypadku bardzo popularnych bram segmentowych automatyka sterująca jej zamykaniem i otwieraniem garażu jest kompaktowa i łatwa do zamontowania. Cały mechanizm nie zabiera dużo miejsca i może być zamontowany pod sufitem, zmniejszając prześwit o jedynie około 10 centymetrów. Co ważne konstrukcja napędu, który unosi segmenty bramy i przesuwa je na umieszczonych wzdłuż sufitu prowadnicach, jest nieskomplikowana, a przez to mało podatna na awarie.

W razie awarii zasilania nie ma obaw o otwarcie bramy, ponieważ może ona być podniesiona również ręcznie.