19 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zakup kotła grzewczego. Jakiej firmie zaufać?

Kocioł grzewczy to urządzenie, które będzie nam służyło przez kilkanaście lat. Dlatego przed jego kupnem trzeba zastanowić się nad tym, jaki piec potrzebujemy oraz czym chcemy w nim palić. Warto przejrzeć oferty firm, które mają odpowiednie uznanie na rynku i są sprawdzone oraz mają dobre opinie w Internecie. Kotły mogą czerpać energię z różnego rodzaju paliw. Obecnie jednymi z najczęściej wybieranych pieców są te na ekogroszek i pellet.

Kotły na ekogroszek

Ekogroszek jest wysokokalorycznym paliwem o niskiej zawartości siarki. Jest on obecnie jednym z tańszych rozwiązań w przemyśle grzewczym. Ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie kotła grzewczego, jest serwis techniczny i gwarancja producenta. Piec jest skomplikowaną maszyną i jeżeli popsują się w nim jakiekolwiek sterowniki, nie powinniśmy ich próbować sami naprawiać. Dlatego tak ważne jest, aby w pakiecie z produktem był serwis pozakupowy. Przed wyborem pieca trzeba również sprawdzić jakość jego wykonania oraz szczelność. Drzwiczki pieca oraz zbiornik na paliwo stałe muszą być wykonane z wysokiej jakości stali oraz być ciężkie i masywne. Kocioł na ekogroszek powinien mieć także regulator temperatury, połączony z czujnikiem zamontowanym w pokojach lub na zewnątrz. Dzięki temu maszyna dostosowuje ilość wytwarzanej energii do temperatury w pokojach lub do aktualnej pogody.

Piece na ekogroszek są bardzo wygodne w obsłudze, gdyż nie musimy do nich ciągle dokładać materiału opałowego. Ich praca jest zautomatyzowana, dzięki temu wystarczy, że załadujemy do nich ekogroszek raz na kilka lub nawet kilkanaście dni. – mówi ekspert z firmy KAWAH.

Kotły grzewcze na pellet

Pellet to paliwo, które ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności. Pellety to odpady drzewne (wióry, trociny, zrębki) wytwarzane z biomasy. Jest to materiał opałowy o wysokiej kaloryczności. Kotły na ten typ paliwa posiadają podajnik, dzięki któremu pracują one automatycznie przez kilka dni. Obecnie na rynku możemy znaleźć kotły grzewcze na pellet 5 klasy, spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania energetyczno- emisyjne. Możemy znaleźć kotły o różnej mocy, mniejsze z nich mają moc ok. 10 kW, a większe nawet 50 kW. Przed zakupem kotła na pellet musimy jednak pamiętać, że potrzebujemy mieć odpowiednią ilość miejsca do składowania opału. Warto wybrać kocioł grzewczy z funkcją automatycznego czyszczenia wymiennika. Dzięki niej nasz piec będzie dłużej sprawnie i bezawaryjnie funkcjonował. W przypadku zakupu takiego pieca również należy upewnić się, czy sprzedawca zapewnia nam odpowiedni serwis. Kupując nowoczesny, ekologiczny piec, czasami możemy liczyć na dofinansowanie. Dobrze więc sprawdzić, czy firma, w której dokonujemy transakcji, umożliwia nam skorzystanie z dotacji.