rusztowania
11 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zakup czy wynajem rusztowań – co wybrać?

Niemożliwe jest wykonywanie prac wysokościowych bez odpowiednich urządzeń. Najpowszechniej używanymi do tego narzędziami są tak zwane zwyżki, głównie samochodowe, a przede wszystkim rusztowania o różnorodnej konstrukcji i o różnym przeznaczeniu. Nowoczesne rusztowania dają gwarancję bezpieczeństwa pracującym na wysokościach robotnikom, a jednocześnie radykalnie zmniejszają możliwość upuszczenia przez nich narzędzi i materiałów budowlanych.  Stosowane w nich rozwiązania umożliwiają bardzo swobodne poruszanie się po nich, co znakomicie ułatwia wykonywanie wszelkich prac.

 Rodzaje rusztowań

O rodzajach rusztowań piszemy na podstawie informacji uzyskanych w firmie Euro Rusztowania z Wrocławia.

W zależności od konstrukcji wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje rusztowań:

  • stojakowe, których podporami są pojedyncze słupy zwane stojakami – należą do tej grupy rusztowania rurowo-złączkowe lub modułowe,
  • ramowe, w których podporami są płaskie konstrukcje ramowe, a szczególnym ich typem są tak zwane rusztowania warszawskie,
  • kozłowe, składające się z dwóch lub większej liczby podpór przestrzennych i pomostu roboczego,
  • wspornikowe, gdzie pomost roboczy oparty jest na wspornikach połączonych z obiektem budowlanym.

Z wyjątkiem wspornikowych, rusztowania te występują w dwóch odmianach:

  • wolnostojące, niezwiązane z obiektem budowlanym, których stateczność jest pochodną ich konstrukcji,
  • przyścienne, kotwione do obiektu budowlanego.

Mamy też rusztowania nieruchome, które przy przemieszczaniu trzeba każdorazowo rozebrać i złożyć na nowo oraz rusztowania ruchome, przemieszczane na kołach, rolkach lub płozach bez potrzeby ich rozbierania. Większość rusztowań to konstrukcje systemowe składane z prefabrykowanych elementów.

 Kiedy warto kupić, a kiedy wynająć rusztowanie?

Jak zawsze w każdej działalności gospodarczej, tak i tutaj rozstrzygająca jest ekonomia. Jeśli jakaś firma zajmuje się wyłącznie pracami wykonywanymi przy użyciu rusztowań, to nabycie rusztowania na własność wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem. Może to dotyczyć firm specjalizujących się na przykład wyłącznie w pracach elewacyjnych albo tynkarskich. Jednakże jeśli chodzi o firmy ogólnobudowlane, to prowadzą one zazwyczaj prace w bardzo szerokim i zróżnicowanym zakresie. Jeśli taka firma podejmuje się na przykład generalnego remontu jakiegoś budynku, to prace elewacyjne czy przy wymianie okien stanowić tam będą niewielki procent całości robót, albowiem większość prac wykonuje się wewnątrz budynku. W takim przypadku własne, kupione wcześniej rusztowanie większość czasu przeleży w magazynach firmy; będzie to zamrożony pieniądz, który mógłby z powodzeniem być wykorzystany w bardziej racjonalny sposób. Tak więc firmy, które prowadzą prace na wysokościach sporadycznie i w niewielkim zakresie powinny decydować się na wynajem rusztowań. Jest to tym bardziej uzasadnione, że firmy wypożyczające rusztowania oferują pełną ich obsługę w zakresie montażu i demontażu, w tym także i montaże nietypowe. Dodajmy tutaj jeszcze, że do montowania rusztowań trzeba mieć stosowne uprawnienia.