usługi ślusarskie
3 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zaklinowany klucz w zamku? Zadanie dla ślusarza

Złośliwość rzeczy martwych może czasami przysporzyć sporo problemów. Niestety zazwyczaj pojawiają się one wtedy, kiedy bardzo się spieszymy. Jedną z takich kryzysowych sytuacji jest zaklinowanie się klucza w zamku od drzwi. Większość prób samodzielnego rozwiązania problemu, skończy się fiaskiem, dlatego lepiej od razu po specjalistę z pogotowia ślusarskiego.

Dlaczego nie powinno się używać ponownie złamanego klucza?

Wracasz szybko z pracy do domu, marzysz tylko o tym, żeby odpocząć na kanapie, ale w momencie, gdy próbujesz otworzyć drzwi mieszkania klucz, łamie się w środku zamka. Taka sytuacja jest frustrująca, ale jeszcze gorzej, gdy spiesząc się na ważne spotkanie, utkniesz w środku własnego domu. Najważniejsze w takiej sytuacji to zachować spokój i nie działać pochopnie. Próba ponownego użycia złamanego klucza, w nadziei, że uda się przekręcić zamek może skończyć się źle. W ten sposób możesz wepchnąć fragment klucza jeszcze głębiej, co znacznie utrudni jego usuwanie i najprawdopodobniej wymusi wymianę całego zamka, co jest bardziej problematyczne i kosztowne.

Jak samodzielnie wyjąć klucz z zamka?

Większość osób w sytuacji, gdy klucz zaklinuje się w zamku, zaczyna szukać rozwiązania w Internecie. Należy być przy tym bardzo ostrożnym, ponieważ niektóre metody są ryzykowne i zamiast pomóc, jedynie pogorszą sprawę. Jednym z tego typu rozwiązań jest użycie kleju. Jeśli klucz nie jest wciśnięty głęboko, można nałożyć na końcówkę klej błyskawiczny i spróbować przekręcić klucz w zamku. Niestety ten sposób jest niewskazany. Bezpieczniejszym wyborem będzie użycie płynu np. WD-40 lub innego środka smarującego, który można zaaplikować w okolice zaklinowanego klucza, a następnie za pomocą pincety wyjąć złamany element. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie pincety są wystarczająco cienkie, aby zadziałały w zamku.

Pogotowie ślusarskie na ratunek zaklinowanego klucza

„Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy” – to przysłowie idealnie pasuje zarówno do sytuacji, gdy klucz zaklinuje się w drzwiach, jak i próby jego wydobycia. Nerwy i stres powodują, że próba samodzielnego rozwiązania problemu, raczej nie skończy się dobrze. Dlatego, zamiast tracić czas i niepotrzebnie się denerwować, warto od razu wezwać serwis drzwi. Pogotowie ślusarskie oferuje swoją pomoc nawet w niedziele i święta, więc nie ma powodów do paniki. Jeśli nie uszkodziliśmy zamka, ślusarz rozwiąże problem szybko i bez większych przeszkód. Ekspert z firmy TOM-PLAST radzi:

Uszkodzenie klucza wynika w wielu przypadkach ze zbyt gwałtownego przekręcenia go w zamku lub nieregularnej konserwacji mechanizmu. Aby uniknąć zaklinowania się klucza w zamku zawsze, gdy otwieramy drzwi, należy robić to ostrożnie. Warto o tym pamiętać, by oszczędzić sobie stresu.