11 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zakładanie ogrodu. Od czego zacząć?

Ogród to marzenie niejednego właściciela działki. Zadbany pas zieleni, rabatki albo ciekawie ułożona kompozycja z kwiatów mogą być nie tylko przedłużeniem ogrodu, ale także najpiękniejszym elementem całej posesji. Urządzenie ogrodu nie należy jednak do najprostszych. Ważne jest przemyślenie działań i racjonalne zaplanowanie. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać aranżacja zielonego zakątka.

Stworzenie projektu

Pierwszym krokiem rozsądnego zaplanowania aranżacji ogrodu jest pogodzenie wizji wymarzonego zakątka z możliwościami finansowymi właściciela i warunkami terenu. Im większa powierzchnia działki, tym większe koszty założenia i pielęgnacji ogrodu. Ogród musi być dopasowany nie tylko do otoczenia, wyglądu budynku, ale także warunków glebowych terenu i klimatu, w którym się znajdzie. Osoby chcące zaaranżować wyjątkowy ogród bardzo często muszą przeprowadzić także prace ziemne, ustalić i wyznaczyć spadki terenu oraz założyć instalacje elektryczne lub nawadniające. Chaotyczne zaplanowanie działań może przynieść niezadowalający efekt, co przysporzy kolejnych prac w postaci przebudowy nawierzchni lub przesadzenia roślin.

W stworzeniu pięknego oraz funkcjonalnego ogródka może pomóc specjalista, który nie tylko zna się na gatunkach roślin, możliwościach ich kompozycji, ale także wie, jak będą wyglądać w przyszłości. Stworzony przez niego projekt będzie nie tylko koncepcją, ale także planem prac, zawierającym potrzebne materiały oraz rośliny. Profesjonalny wykonawca podpowie także, jakie praktyczne rozwiązania warto zastosować, aby móc wygodnie użytkować i obsługiwać ogród w przyszłości.

Przygotowanie ziemi

Prace w ogrodzie należy zacząć od użyźnienia ziemi. Gleba jest jednym z najważniejszych elementów w aranżacji działki. Pozostawiona po niedawnym placu budowy bardzo często odbiega od ideału. Należy ją więc przekopać, najlepiej na głębokość dwóch szpadli. Warto przy tym pamiętać, aby na wierzch nie wyrzucać warstwy nieurodzajnej, co przyczyniłoby się do problemów z zasadzeniem roślin.

Ziemię można zasilić zarówno organicznymi, jak i wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Przy piaszczystych glebach należy zastosować najniższą z zalecanych przez producenta dawek preparatu, przy gliniastych z kolei najwyższą.

Sadzenie roślin w ogrodzie

Najprzyjemniejszym dla wielu osób etapem tworzenia ogrodu jest sadzenie roślin. Należy jednak pamiętać, aby były odpowiednio dobrane. Muszą nie tylko dobrze dopasowywać się do typu gleby, ale także komponować pod względem kolorystycznym z pozostałymi roślinami. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem, powinny wybrać rośliny łatwe w uprawie.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę projektującą i zakładającą ogrody  Knop:

Kupując byliny, które po przekwitnięciu stają się mniej dekoracyjne, a nawet znikają z powierzchni ziemi, należy pamiętać, aby umieszczać je koło gatunków, które zasłonią powstałe puste miejsca. Sprawi to, że ogród będzie prezentował się ciekawie o każdej porze roku.

Warto także pamiętać, aby nie kupować roślin, na których liściach widać przebarwienia, plamy, dziury lub nalot. Może być to oznaką błędów w pielęgnacji, które doprowadziły do choroby infekcyjnej. Zakup kwiatów, krzewów oraz mniejszych drzew bezpośrednio ze sprawdzonych szkółek lub dobrych sklepów ogrodniczych sprawi, że rośliny będą cieszyć oko właściciela przez dłuższy czas.