zakładanie ogrodu
21 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zakładanie ogrodu krok po kroku

Ogród to miejsce, które może być oazą spokoju dla wszystkich domowników. Dlatego też coraz więcej osób nie tylko decyduje się na jego założenie, ale też dba o każdy jego detal. Chcąc, by było to miejsce, w którym można zarówno wypoczywać, jak i oddawać się pielęgnowaniu uprawianych roślin, trzeba dokładnie przemyśleć jego projekt. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób powinien być zakładany ogród.

Dokładny projekt ogrodu

Tak jak przy prowadzeniu większości prac, tak i w przypadku zakładania ogrodu projekt jest jedną z najważniejszych kwestii. Wykonując go, nie można zignorować tego, jak położona jest posiadana działka gruntu, czy jaki rodzaj gleby się na niej znajduje. Wtedy trzeba też ustalić, gdzie mają znajdować się ścieżki.

To, jakie rośliny zostaną wybrane, zależy od tego, czy nieruchomość jest raczej zacieniona, czy dobrze nasłoneczniona. Nie bez znaczenia pozostaje także, czy znajdują się na niej skarpy i uskoki. Sadzonki dobrane pod kątem warunków naturalnych, jak i gustu właścicieli ogrodu, to szansa na to, że przestrzeń ta stanie się wyjątkowa.

Prace ziemne

Wykonanie projektu to dopiero początek drogi do tego, aby stać się właścicielem wymarzonego ogrodu. Następnie przychodzi czas na wymagające prace ziemne.

Należą do nich takie czynności jak oczyszczanie terenu, wykopy, usuwanie chwastów czy przekopywanie ziemi. Jest to też dobry moment na to, aby zdecydować się na automatyczny system nawadniania.

Prace ziemne to niezwykle czasochłonny etap zakładania ogrodu. Potrzeba do niego także specjalnego sprzętu i wielu akcesoriów, aby ziemia mogła jak najszybciej zostać przygotowana do zasadzenia w niej roślin. Dlatego też warto zakładanie ogrodu powierzyć w ręce osób, które dysponują odpowiednią wiedzą, profesjonalnymi narzędziami, a także umiejętnościami” – mówi ekspert z Centrum Ogrodniczego Lawenda.

Wykonywanie nasadzeń

Sadzenie roślin to dla wielu etap przynoszący najwięcej satysfakcji. Prace te są także dosyć wymagające, ale po ich wykonaniu ogród nabiera zaplanowany wygląd.

Wybierając sadzonki do ogrodu, warto zwrócić uwagę na to, by były one zdrowe oraz nieuszkodzone. Wykonywanie nasadzeń rozpoczyna się od drzew i większych krzewów. Następnie sadzi się mniejsze rośliny, a na samym końcu byliny. Nie można pominąć także ściółkowania, które chroni glebę przed chwastami.

Po wykonaniu nasadzeń należy zająć się trawnikiem. Można go wysiać lub rozłożyć z rolki.

Wykończenie ogrodu

Dobrze dobrane dodatki są w ogrodzie wisienką na torcie. W tym celu można umieścić tam stylowe elementy oświetlenia, takie jak na przykład latarnie. Niektórzy decydują się na ozdobne płotki, duże donice czy efektowne drabinki, na których będą pięły się rośliny.