Szklarnia ogrodowa
5 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zakładamy szklarnię ogrodową. Od czego zacząć? 

Dostęp do świeżych warzyw jest marzeniem wielu osób prowadzących zdrowy styl życia. Jeśli masz odpowiednio dużą przestrzeń w ogrodzie, doskonałym pomysłem jest założenie własnej szklarni. Taki obiekt można zbudować samodzielnie, jednak należy stosować się do kilku zasad. Jak założyć szklarnię ogrodową na swojej posesji krok po kroku? Która konstrukcja sprawdzi się najlepiej?

Odpowiednie planowanie 

Przed rozpoczęciem stawiania własnej szklarni warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Istnieje bowiem kilka typów obiektów, w których można uprawiać warzywa i owoce. Są to takie rodzaje, jak:

  • namiot foliowy,
  • tunel foliowy
  • szklarnia ogrzewana,
  • szklarnia nieogrzewana.

Każde z wymienionych rozwiązań ma zalety i wady. Namioty i tunele foliowe nie utrzymują stałej temperatury, ale chronią rośliny przed deszczem oraz wiatrem. Szklarnia nieogrzewana zachowuje ciepło znacznie lepiej, jednak najskuteczniejszy okazuje się wariant ogrzewany, w którym można uprawiać warzywa i owoce niemal przez cały rok.

Szklarnie różnią się od siebie również pod względem konstrukcji. Niektóre z nich montuje się przy ścianie budynku, podczas gdy inne to obiekty wolnostojące. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele produktów tego typu, dlatego można dopasować szklarnię do swojego domu również pod względem wizualnym – tłumaczy specjalista z firmy Scala oferującej konstrukcje ogrodowe.

Najpopularniejszymi surowcami pokrywającymi boki szklarni jest szkło oraz poliwęglan. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ten drugi materiał, ponieważ cechuje się on większą wytrzymałością i mniejszą masą. Wówczas cała konstrukcja nie musi zawierać tak wielu elementów nośnych i mocnych fundamentów

Realizacja budowy szklarni 

Niewielkie szklarnie ogrodowe nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, jednak w przypadku znacznie większych obiektów trzeba wystąpić o wydanie takiej decyzji. Wówczas konieczne jest także stworzenie specjalnych fundamentów, które pozwalają na utrzymanie konstrukcji w jednym miejscu przez długie lata. Ważne są także inne elementy nośne, najczęściej wykonane z aluminium.

Po zakupieniu wszystkich wymaganych elementów można przejść do samodzielnej budowy zgodnie z instrukcją lub zatrudnić ekipę, która pomoże w całym przedsięwzięciu. Jeśli masz doświadczenie w podobnych pracach, możesz wykonać je sam. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jednak postawienie na usługi profesjonalistów.

Zagospodarowanie szklarni 

Gotową szklarnię trzeba również zagospodarować w odpowiedni sposób. Dobrym pomysłem jest zamontowanie systemów nawadniających i grzewczych. W mniejszych obiektach z powodzeniem można zastosować instalacje nawodnienia kropelkowego. Warto dostosować rozmieszczenie poszczególnych systemów do planowanej uprawy. Rośliny egzotyczne potrzebują bowiem zupełnie innych warunków niż np. pomidory.

Ostatnim krokiem jest wybranie gleby o składzie dostosowanym do potrzeb uprawy. Niektóre rośliny nie wymagają ziemi, dlatego w ich przypadku stosuje się specjalne podłoża w postaci słomy, pumeksu, keramzytu, włókien kokosowych czy perlitu.

Jeśli chcesz, możesz także wyposażyć szklarnię w dodatkowe udogodnienia w postaci półek na sadzonki, żaluzji czy automatycznych systemów otwierania okien. Są to jednak opcjonalne elementy, które poprawiają komfort korzystania z obiektu.