kuchnia zabudowa agd
14 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zabudowa AGD w kuchni – plusy i minusy

Urządzasz właśnie kuchnię i szukasz pomysłu na aranżację wnętrza? Zabudowa AGD jest bardzo popularna. Dzięki niej meble wraz z niezbędnym sprzętem kuchennym prezentują się bardzo spójnie, tworząc idealną harmonię. Zabudowane urządzenia to wiele korzyści. Nie należy jednak zapominać, że takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Co powinieneś wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?

Jakie są zalety zabudowy sprzętu AGD w kuchni?

Na przestrzeni lat trend związany z zabudową sprzętów AGD w kuchni zyskał na wartości. Obecnie niektórym ciężko wyobrazić sobie domowe wnętrze bez takiego rozwiązania. Stało się ono standardową praktyką, która daje wiele możliwości i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dzięki zabudowie sprzętów AGD w kuchni możliwe jest uzyskanie nowych perspektyw aranżacyjnych pomieszczenia.

Wnętrza tego typu określa się mianem nowoczesnych, którym często towarzyszy ponadprzeciętny design. Jednym z istotnych plusów zabudowy sprzętów w kuchni jest możliwość uzyskania idealnie spójnej całości frontów mebli. Producenci oferują klientom rozwiązanie ukrycia praktycznie każdego sprzętu:

  • lodówki,

  • mikrofalówki,

  • zmywarki,

  • piekarnika.

Chcesz stworzyć wyjątkowy projekt? To możliwe!

Na etapie projektowania kuchni poszczególne sprzęty można rozmieścić według własnego uznania. Dla przykładu piekarnik warto zabudować w słupku meblowym na wysokości oczu, dzięki czemu nie trzeba będzie się do niego schylać. Jest to również dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, kiedy w domu są małe dzieci. Nie dostaną one do gorącego urządzenia, więc można zlikwidować ryzyko poparzenia się przez malucha – podpowiada specjalista z Zakładu Stolarskiego KULENTY.

To jednak nie koniec zalet zabudowy sprzętów AGD. Dzięki umieszczeniu w meblach mikrofalówki, czy ekspresu do kawy możliwe jest zaoszczędzenie przestrzeni na blacie kuchennym – dzięki temu gotowanie będzie znacznie wygodniejsze. Istotne jest również utrzymanie sprzętu w czystości, które jest zdecydowanie łatwiejsze w przypadku zabudowy.

Zabudowa sprzętu AGD kuchni – czy ma jakieś wady?

Podobnie jak wszystkie inne rozwiązania w zakresie aranżacji domowych wnętrze, to również ma swoje minusy, które warto poznać przed ostatecznym wyborem wyglądu kuchni. Pierwszym znaczącym minusem przy wyborze sprzętu AGD przeznaczonego pod zabudowę jest jego cena. W niektórych przypadkach sprzęt jest dużo droższy niż jego odpowiednik „wolnostojący”. Dodatkowym utrudnieniem może być umiejscowienie sprzętu – raz ustawiony w wybranym miejscu, będzie musiał tam pozostać przez długi czas – najczęściej do kolejnego remontu. Niezwykle ważna jest w tym przypadku również odpowiednia konstrukcja samych mebli, które zazwyczaj wykonywane są na zamówienie. Powinny one zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza umożliwiającą chłodzenie sprzętów.

Zastanawiasz się, czy zabudowa AGD w kuchni to dobry pomysł? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Spora część osób jest przyzwyczajona do sprzętów ustawionych na blacie i ciężko jest się im przestawić na ten zabudowany. Inni nie wyobrażają sobie, aby urządzenia nie tworzyły całości z meblami. To kwestia indywidualnych preferencji.