odkomarzanie metodą zamgławiania
7 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zabiegi odkomarzania jako dobra metoda na ograniczenie występowania komarów

Zabiegi odkomarzania skutecznie pozwalają zwalczyć plagę komarów dokuczających w letnie wieczory. Można je wykonywać w przydomowych ogródkach oraz w miejscach publicznych. Komary najliczniej pojawiają się w pobliżu lasów, łąk oraz jezior, ale miasta to także tereny ich występowania. Jednym ze skuteczniejszych metod walki z tymi insektami jest zamgławianie.

Na czym polega odkomarzanie metodą zamgławiania?

Zamgławianie to proces polegający na wytworzeniu gorącej pary. Mikroskopijne krople swobodnie mogą unosić się w powietrzu, dzięki czemu środek biobójczy dokładnie osiada na roślinności. Specjalne preparaty poprawiają przyczepność mgiełki, a tym samym wydłużają czas jej oddziaływania. Preparat pozostaje na liściach nawet po opadach deszczu, zatem warunki pogodowe nie determinują skuteczności zabiegu.

Specjaliści z Piaseczyńskiego Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji podkreślają, że skuteczność metody zamgławiania jest zależna od częstotliwości intensywnych opadów oraz przestrzegania zasad, które pomagają ograniczyć występowanie insektów. Warto zatem ograniczyć ilość stojącej w pojemnikach w ogrodzie wody, która jest doskonałym środowiskiem dla rozmnażania się komarów. Co więcej, preparat utrzymuje się na spryskanym terenie nawet do około miesiąca, a im większy teren zostanie poddany odkomarzaniu, tym większa jest skuteczność oprysku. Kluczem do sukcesu jest właściwie dobrana mieszanka i odpowiednie proporcje preparatu dodawanego do zbiornika. Ponadto, zamgławianie jest w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Czy warto odkomarzyć działkę?

Zabieg odkomarzania metodą zamgławiania charakteryzuje się wysoką skutecznością, a to oznacza, że ilość występujących na określonym obszarze insektów zostaje znacznie ograniczona. Komary po odkomarzaniu nie znikają całkowicie, ale ich obecność a tym samym aktywność zostają zmarginalizowane. Dzięki wypracowaniu prawidłowych norm zachowań i właściwie przeprowadzonemu procesowi można cieszyć się ogrodem wolnym od irytującej obecności insektów.

Odkomarzanie warto przeprowadzać także w przyległych do zajazdów i restauracji ogrodach. Dzięki wyeliminowaniu komarów goście chętniej będą odwiedzać lokal, a informację o przeprowadzonym zabiegu warto zamieścić na stronie internetowej. Odkomarzanie najlepiej przeprowadzić w porozumieniu z sąsiadami. Eliminując insekty z kilku przylegających do siebie parceli, można mieć pewność, że problem szybko o sobie nie przypomni. Warto także upewnić się we właściwym urzędzie, czy zabieg odkomarzania jest planowany w obrębie przylegającego do działki terenu.