meble drewniane
18 lutego 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Z jakiego drewna najczęściej wykonuje się meble?

Teoretycznie, z każdego gatunku drewna można wykonać dowolny mebel. Materiał ten jest niezwykle plastyczny i wszechstronnie wykorzystywany. W praktyce, drewno stosowane w meblarstwie można podzielić na trzy główne kategorie: drewno krajowe iglaste, krajowe liściaste oraz drewno egzotyczne.

Termin „krajowe” jest oczywiście czysto umowny i odnosi się do drewna pochodzącego z naszej (europejskiej) strefy geograficznej. Najtańszym surowcem jest najbardziej miękkie drewno iglaste, najdroższym i najtwardszym – drewno egzotyczne.

Meble z drewna iglastego

W Polsce numerem jeden w tej kategorii jest drewno sosnowe. Jest tak dlatego, ponieważ sosna jest gatunkiem niezwykle popularnym w naszych lasach, a przy tym – stosunkowo szybko rosnącym, bardzo łatwym w obróbce i wystarczająco twardym, by stać się surowcem meblarskim. To także najtańszy materiał używany do produkcji mebli. Jego cechą charakterystyczną jest przebarwianie się pod wpływem promieni słonecznych. Bardzo rzadko stosuje się drewno modrzewiowe. Natomiast drewno jodłowe lub świerkowe używane jest jedynie jako surowiec do drobnych, mało eksponowanych detali mebla.

Meble z drewna liściastego

Generalnie, drzewa liściaste rosną wolniej od iglastych. W związku z tym, co zupełnie logiczne, przyrost kolejnych warstw rośliny przebiega także dużo wolniej. Efekt jest łatwy do przewidzenia: drewno gatunków liściastych jest (poza drobnymi wyjątkami) twarde, a co za tym idzie – także droższe od iglastych odpowiedników.

Jeśli chodzi o zastosowanie drewna liściastego do wyrobu mebli, warto zwrócić uwagę na brzozę, buk oraz dąb. Ta pierwsza jest materiałem stosunkowo najtańszym i najczęściej wykorzystywanym. Drewno bukowe cechuje się bardzo dużą twardością, ale i sporym ciężarem. I wreszcie dębina, która w naszych warunkach jest drewnem zdecydowanie najdroższym, ponieważ drzewo to rośnie niesłychanie powoli. Jeśli szukasz mebla „na lata”, od razu skieruj swoją uwagę na meble dębowe. Co ciekawe, mimo że z pewnością będą one najdroższe, to jednak z czasem ich cena zacznie szybować w górę. Meble tego rodzaju z każdym rokiem będą nabierać szlachetności niedostępnej dla wyrobów wykonanych z innych, bardziej pospolitych gatunków drewna.

Meble z drewna egzotycznego

Od jakiegoś czasu do głosu zaczynają dochodzić meble wykonane z gatunków egzotycznych (mahoniu, palisandru, a nawet hebanu). Mahoń swą sławę zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej barwie, która sprawia, że meble z niego wykonane jak żadne inne wnoszą do wnętrza pierwiastek egzotyki. Zaletą drewna palisandrowego jest ogromna twardość i imponująca wytrzymałość na warunki zewnętrzne. Najciekawszym gatunkiem tej trójki jest jednak bez wątpienia heban – drewno zaskakujące swą smoliście czarną barwą oraz równie zdecydowaną twardością. Jest przy tym także, niestety, niezwykle drogie.

Chociaż to, z jakiego gatunku drewna został wykonany dany mebel, ma znaczenie, to równie ważne jest to, czy nasz wymarzony drewniany mebel będzie komponował się w naszym mieszkaniu z innymi elementami wyposażenia wnętrz. Na szczęście istnieją dziś firmy, które potrafią zaoferować meble wykonane z prawdziwego drewna, a przy tym idealnie dopasowane, ponieważ ciężar projektowania spada tutaj na… klienta.

Jednym z miejsc, w którym można doświadczyć frajdy samodzielnego skonfigurowania mebli do naszego mieszkania jest firma Ewodd. Warto wejść na jej stronę i samodzielnie stworzyć mebel, o jakim zawsze marzyliśmy.