19 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Z jakich materiałów wykonuje się nowoczesne balustrady?

Oprócz tego, że spełniają funkcję czysto praktyczną, balustrady to również element dekoracyjny, który stanowi estetyczne uzupełnienie elewacji lub wystroju wnętrza. Szczególnie interesujące są tutaj warianty nowoczesne – np. stalowe, mosiężne czy takie wykonane w całości ze szkła. Sprawdź, jakie możliwości wizualne oferuje każdy z wymienionych wariantów.

Szklane balustrady

Balustrady całoszklane produkowane są z wytrzymałego szkła hartowanego, a także szkła dekoracyjnego (np. mlecznego lub kolorowego). Doskonale nadają się do nowoczesnych wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym – rozświetlają bowiem pomieszczenia i optycznie je powiększają.

Jak podpowiada przedstawiciel firmy STALEX Czaplinek: Istnieje wiele sposobów montażu tego typu balustrad. Jednym z ciekawszych jest osadzenie szkła w posadzce, dzięki czemu można uzyskać efekt, jakby balustrada „wyrastała” z podłogi. Interesujący, nieco futurystyczny rezultat osiągniemy również, dokonując montażu balustrady do biegu schodów z wykorzystaniem tzw. metody okuć punktowych.

Balustrady ze stali i z mosiądzu

Balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej są trwałe i odporne na korozję. Wyróżniają się niską wrażliwością na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu mogą być montowane na zewnątrz. Dają także duże możliwości aranżacyjne – prezentują się atrakcyjnie w połączeniu z kamieniem, drewnem czy szkłem. Co więcej, balustrady ze stali mogą być wykańczane przy użyciu takich metod jak polerowanie, piaskowanie lub szlifowanie.

Balustrady stalowe mogą zostać także pokryte niemal dowolną barwą za pomocą technik malowania na sucho i na mokro. Pozwala to dopasować ich kolorystykę do elewacji lub wystroju wnętrza. Co ważne, malowanie metalowych balustrad nie tylko nadaje im efektowny wygląd, ale także zwiększa ich odporność na zadrapania czy uszkodzenia mechaniczne.
Barierki mogą być wykonywane nie tylko ze stali, ale i z mosiądzu. Warianty mosiężne wykańczane są z wykorzystaniem takich metod jak polerowanie lub szlifowanie. Dzięki tej pierwszej zyskują one charakterystyczny połysk, druga zaś nadaje im matową fakturę. Można również uzyskać ciekawy efekt postarzenia za sprawą brązowo-zielonej patyny, którą z upływem czasu pokrywają się balustrady z tego materiału.