Budowa oczyszczalni biologicznej
28 maja 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Z jakich elementów składa się oczyszczalnia biologiczna?

Biologiczna oczyszczalnia coraz częściej instalowana jest na działkach prywatnych. Jej zwarta konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca, dlatego też z powodzeniem może być zamontowana nawet przy niewielkich budynkach jednorodzinnych. Każdy jej element odgrywa jednak istotną rolę, dlatego ważne jest, aby przydomowa oczyszczalnia ścieków odznaczała się nienagannym stanem technicznym. Opisujemy wszystko, co warto wiedzieć o jej budowie!

Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia składa się z wielu elementów, które pełnią określone funkcje. W każdym z nich zachodzą rozmaite procesy, które wpływają na efekty końcowe, takie jak ekologiczna utylizacja szkodliwych substancji oraz możliwość wtórnego wykorzystania wody ściekowej. Pierwszym z nich jest tzw. komora denitryfikacji, w której odbywa się separacja tłuszczów, oddzielenie części stałych obecnych w ściekach oraz beztlenowe oczyszczanie. Kolejny element, który wchodzi w skład biologicznej oczyszczalni, to komora nitryfikacji. W tym miejscu zachodzi z kolei tlenowy proces oczyszczania. Powietrze jest dostarczane do niej za pośrednictwem systemu napowietrzania złoża aktywnego. Oczyszczone w ten sposób ścieki dostają się następnie do komory osadu wtórnego, w której gromadzi się osad ściekowy.

Każda biologiczna oczyszczalnia ścieków wyposażona jest także w złoże biologiczne w postaci szczepów bakterii. Znajduje się ono w komorze nitryfikacji. W konstrukcji obecne są także sterownik oraz kompresor procesora dozowania powietrza, które dostarczają do oczyszczalni odpowiednie dawki tlenu.

Lokalizacja biologicznej oczyszczalni ścieków na działce

Choć biologiczna oczyszczalnia ścieków nie zajmuje wiele miejsca, a jej konstrukcja jest bardzo precyzyjnie zaprojektowana, warto pamiętać o wszystkich zasadach, które są związane z jej umiejscowieniem. Jak mówi ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z Łodzi, producenta przydomowych oczyszczalni ścieków:

Biologiczna oczyszczalnia powinna być umiejscowiona w odległości co najmniej 15 metrów od ujęcia wody, które znajduje się na działce właściciela lub sąsiada, 2 metry od granicy posesji czy drogi, a także 1.5 metra od rurociągów. Niektóre z norm dotyczących lokalizacji regulowane są prawnie, jednak wszystkie z nich wpływają na wydajność oraz efektywność pracy oczyszczalni.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków sprawdzi się więc na niewielkich działkach, w których nie ma dostępu do istniejącej już sieci kanalizacyjnej. Przestrzeganie zasad dotyczących prawidłowej eksploatacji i umiejscowienia oczyszczalni zagwarantuje optymalną i bezawaryjną pracę każdego z jej elementów