turbina wiatrowa
16 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Z czego zbudowana jest przydomowa elektrownia wiatrowa?

Choć przydomowe instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii kojarzą się głównie z panelami fotowoltaicznymi,  rozwój technologii sprawił, że w pobliżu domu można postawić własną elektrownię wiatrową. Niewielkie turbiny wytwarzają moc, która z powodzeniem pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Z czego zbudowane są takie przydomowe elektrownie wiatrowe?

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej

Przydomowe elektrownie wiatrowe działają na podobnej zasadzie jak wielkie fermy wiatrowe – choć oczywiście na dużo mniejszą skalę. Inne są także zastosowane turbiny, ponieważ przy hotelach, sklepach, blokach, halach produkcyjnych i innych budynkach, montuje się zazwyczaj turbiny wiatrowe pionowej osi obrotu. Prosta konstrukcja mechaniczna, brak elementów ciernych oraz zastosowanie anodowanych profili aluminiowych pozwala na bezawaryjną pracę i działanie przydomowej elektrowni wiatrowej niezależnie od kierunku wiatru i w każdych warunkach pogodowych.

Turbina wiatrowa jest zbudowana z wirnika – w przypadku turbiny pionowej osi obrotu składa się on z czterech łopat osadzonych na piaście. Wał obrotowy połączony jest z generatorem talerzowym, którego zadaniem jest zamiana energii kinetycznej w elektryczną. Jest on umieszczony wraz z transformatorem oraz przekładniami w gondoli. Pod gondolą może znajdować się nasadka łącząca całość z podstawą, jednak nie zawsze jest ona niezbędna.

Rodzaje masztów

Całość zostaje zamocowana na maszcie. Warto przyjrzeć się bliżej temu elementowi, ponieważ wybór wieży jest zależny m.in. od tego, gdzie zostanie umieszczona turbina – na gruncie, czy na dachu. Mocowany na gruncie maszt strunobetonowy dostępny podobnie jak inne rodzaje masztów w ofercie firmy Bio-Energetyka z Koszalina, charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi oraz gładką powierzchnią, dzięki czemu przetrwa nawet długotrwałą eksploatację. W porównaniu do masztów o podobnej wysokości jest stosunkowo tani, wymaga jednak nasadki z podstawą, aby możliwy był montaż turbiny. Dodatkowe elementy łączące nie są jednak potrzebne przy drugim rodzaju: maszcie stalowym na odciągach. Turbinę mocuje się bezpośrednio do słupa, a odciągi mocowane są do betonowych kotew, co równoważy naprężenia.

Na dachach płaskich stosuje się natomiast maszty w systemie kratownicy o dużym rozstawie podstawy. Mogą być one zaprojektowane w taki sposób, by sięgać jedynie do trzech metrów ponad dach. Dodatkowo w przypadku tych masztów, stosuje się złącza wibroizolacyjne, w celu zminimalizowana drgań przenoszonych na budynek.