Żarówki LED
31 maja 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Z czego wynika rosnąca popularność żarówek LED?

Do niedawna ceny żarówek LED porażały wielu właścicieli domów, zniechęcając ich do inwestowania w najnowsze technologie oświetleniowe. Obecnie żarówki te kosztują znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu, a inwestorzy kupują je niekiedy w hurtowych ilościach. I to nie bez przyczyny. Co sprawia, że oświetlenie ledowe stało się tak popularne i z powodzeniem wypiera z rynku swoje tradycyjne odpowiedniki?

Żarówki LED to rewolucja w historii ludzkości?

Gary Allen, światowej sławy inżynier i znany fizyk, podczas swojej prelekcji na międzynarodowej konferencji TED w 2013 roku określił technologię LED (Light Emitting Diode) mianem rewolucji w historii ludzkości. Jego opinię w pewien sposób potwierdza Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, którą Norweski Komitet Noblowski przyznał twórcom żarówki LED. Wszystko to brzmi zachwycająco, ale co tak naprawdę oznacza dla właścicieli domów i mieszkań?

Przede wszystkim ogromną oszczędność. Sprawność energetyczna żarówek LED wynosi 90%. To oznacza, że dokładnie tyle procent prądu zamieniają na światło. Dzięki temu można powiedzieć, że są one nawet 9-krotnie wydajniejsze od żarówek tradycyjnych, które do wytworzenia światła wykorzystują jedynie 10% pobranej energii elektrycznej (za moment dowiesz się, co dzieje się z pozostałą częścią).

W ogromnym uproszczeniu – żarówki LED wytwarzają z danej ilości prądu nawet 9 razy więcej światła niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Ciekawostka: żarówki tradycyjne wytwarzają światło, wtedy gdy ich żarniki są bardzo rozgrzane. W ich przypadku większość (nawet 90%) prądu jest zatem poświęcana na doprowadzenie żarników do odpowiedniej temperatury. Żarówki LED mają natomiast diody elektroluminescencyjne, które wcale się nie nagrzewają – natychmiast wytwarzają światło z energii elektrycznej. Właśnie w tym tkwi ich rewolucyjność.

3 powody, przez które nie możesz przejść obok żarówek LED obojętnie

  1. Nawet 50 tysięcy godzin nieprzerwanej pracy

Żarówki LED mogą emitować światło nieprzerwanie nawet przez 50 tysięcy godzin. To oznacza, że pod tym względem są one 5 razy bardziej wytrzymałe od swoich tradycyjnych odpowiedników. To jednak nie wszystko! W przeciwieństwie do nich żarówki ledowe się nie nagrzewają. Dzięki temu, używając ich, nie musisz się obawiać, że pewnego dnia doprowadzą one do przepalenia przewodów i wybuchu pożaru.

  1. Nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza

Dzięki temu, że żarówki LED są produkowane we wszystkich popularnych kolorach, można je wykorzystać w najróżniejszych wnętrzach: nowoczesnych domach, salkach teatralnych czy muzeach. Co istotne, produkty te mogą emitować światło o ciepłej, chłodnej i neutralnej barwie. Ostatnie z nich nie zmieniają cech kolorów, więc doskonale sprawdzą się w gabinetach stomatologicznych czy warsztatach rzemieślniczych. Artykuły tego typu znajdziesz na przykład w sklepie Lampy i Gniazdka.

  1. Brak niebezpiecznej rtęci

Rozbicie tradycyjnej żarówki często kończy się nerwowym czyszczeniem podłogi i wietrzeniem pomieszczenia. To dlatego, że znajduje się w niej niebezpieczna dla zdrowia rtęć. Żarówki LED nie tylko nie zawierają tej substancji, ale też są znacznie zdrowsze dla oczu. Nie emitują bowiem migotliwego światła (świecą światłem ciągłym).