Pellet
7 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Z czego wynika popularność pelletu jako materiału opałowego?

Zwiększająca się świadomość w kwestii troski o środowisko, jak również chęć szukania oszczędności w ogrzewaniu domu sprawia, że coraz więcej osób potrzebuje nowych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z materiałów opałowych, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności, jest pellet. Jakie korzyści zapewnia korzystanie z pieca na pellet i czym dokładnie jest ten materiał? Sprawdź najważniejsze informacje.

Czym dokładnie jest pellet?

Pellet to paliwo opałowe, które powstaje m.in. dzięki wykorzystaniu odpadów z drzewa. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi powstałe przy obróbce trociny, ale również fragmenty kory. Firmy takie, jak np. PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWE „OSKAR”, wspomniany materiał rozdrabniają za pomocą specjalnych maszyn. Następnie prasują go pod bardzo dużym ciśnieniem. Warto zaznaczyć, że paliwo opałowe, jakim jest pellet, występuje w różnych odmianach. Umożliwia to wykorzystanie go nie tylko do ogrzewania domów, ale również:

  • szkół,
  • zakładów produkcyjnych,
  • obiektów biurowych.

Materiał ten stanowi idealną alternatywę dla równie popularnego węgla. Różnica polega jednak na tym, że węgiel przy spalaniu uwalnia do atmosfery wiele szkodliwych materiałów, w przeciwieństwie do procesu spalania pelletu.

Dlaczego pellet jest tak popularny?

Pellet to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych przeznaczonych do pieców czy kominków. Osoby, które z niego korzystają, cenią go między innymi za wytwarzanie bardzo dużej ilości ciepła przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczeń oraz powstałego popiołu. Ponadto jego cena jest również dość atrakcyjna, porównując koszt zakupu węgla.

Pellet w porównaniu z węglem nie brudzi wszystkiego dookoła, a co najważniejsze – jest bardzo lekki. Jego składowanie jest tym samym znacznie prostsze i mniej uciążliwe. Dodatkowo ten materiał opałowy uważa się za bardzo bezpieczny – nie ulega on bowiem samozapłonowi, dzięki czemu można go bezpiecznie składować np. w garażu czy piwnicy.

Pellet – wysoka jakość i duża dawka ciepła

Pellet dostępny jest w różnych wersjach jakościowych określanych przez jego kaloryczność. To przekłada się na jakość ogrzewania obiektu. Warto zauważyć, że również podczas samego  spalania materiał wyższej jakości pozostawia znacznie mniej popiołu. Decydując się na jego zakup, warto więc stawiać na sprawdzonych i rzetelnych dostawców, którzy cieszą się dobrą opinią. Dzięki temu można być pewnym uzyskania oczekiwanych temperatur w budynku, co ostatecznie jest najważniejsze dla właściciela.