kociol na pellet
22 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Z czego wynika popularność kotłów pelletowych?

Każdy budynek mieszkalny musi w naszym klimacie zostać wyposażony w wydajny system grzewczy, który pozwoli na utrzymywanie we wnętrzu właściwej temperatury, a także da możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wśród rozwiązań cieszących się największym zainteresowaniem znajdują się przede wszystkim kotły grzewcze na paliwa stałe. Od lat popularnie są zwłaszcza nowoczesne i ekologiczne kotły pelletowe.

Czym jest pellet drzewny i jakie ma zalety?

Pellet to rozdrobnione, a następnie spojone pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia drewno, któremu nadano postać niewielkich wałeczków. Pozwala to na stosowanie automatycznych podajników, które pobierają opał z zasobnika i transportują go wprost do palnika. Wbudowane w kotły pelletowe sterowniki umożliwiają precyzyjne dobieranie odpowiednich dawek paliwa oraz potrzebnego powietrza, co daje optymalną temperaturę spalania. Dzięki niej można w pełni wykorzystać zgromadzoną w pellecie energię – na ogół jest to 19 MJ/kg – jak również ograniczyć ilość powstających zanieczyszczeń. Spalanie pelletu nie powoduje ani emisji szkodliwych benzoalfapirenów, ani związków siarki czy substancji współtworzących pyły zawieszone będące głównym składnikiem smogu. Warto pamiętać, że pellet jest paliwem ekologicznym nie tylko ze względu na czyste spaliny, ale również z uwagi na to, że jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii. Wytwarza się go ze specjalnie uprawianych roślin, a także z pozostałości poprodukcyjnych w tartakach, stolarniach i zakładach przemysłu meblarskiego.

Dlaczego warto ogrzewać budynki kotłami na pellet drzewny?

Kotły na pellet drzewny cieszą się dużą popularnością z powodu swoich własności użytkowych. Bardzo ważna jest ich wysoka efektywność energetyczna, która wiąże się z dobrym wykorzystywaniem energii pelletu. Liczy się także łatwość obsługi – poza wprowadzeniem pożądanej temperatury użytkownik nie musi ingerować w dobór parametrów pracy. Znaczenie ma wygodne uzupełnianie zasobników paliwa – pellet nie brudzi ani nie pyli, łatwo też go przechowywać. Nie można również zapominać o niewygórowanych kosztach jego zakupu przy bardzo dobrej dostępności. Przy spalaniu pelletu nie powstaje też duża ilość popiołu, a wiele palników oferuje opcję automatycznego odpopielania. Szeroką ofertę kotłów pelletowych ma firma KOTŁO-BUD. Wytwarzane urządzenia są wyposażone w nowoczesne sterowniki nadzorujące pracę wszystkich podzespołów i dbają o oszczędne wytwarzanie ciepła, a także niezwykle wydajne palniki oraz trwałe wentylatory, a także pojemne zasobniki i podajniki.