28 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Wysokie szafy cargo – idealne rozwiązanie dla kuchni

Typowa kuchnia w mieszkaniu w bloku nie jest duża. Nie oznacza to jednak, że ma być nieergonomiczna! Przemyślane kuchenne rozwiązania pozwolą na wykorzystanie każdego centymetra ograniczonej przestrzeni. Jednym ze sposobów na to są wysokie szafy cargo. Czym się charakteryzują i co sprawia, że są idealnym pomysłem nawet w małej kuchni? Poznaj możliwości szaf cargo.

Co wyróżnia dobrze urządzoną kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym ergonomia jest niezwykle ważna. Zajmujemy się tutaj wieloma czynnościami, niekiedy kilkoma jednocześnie. Dlatego poręczne rozłożenie mebli, sprzętów i akcesoriów istotnie wpływa na to, jak czujemy się w kuchennym wnętrzu i jak przebiegają prace. Mądrze rozplanowana kuchnia jest też łatwiejsza w sprzątaniu, co oszczędza czas i nerwy. Wiele osób jest jednak zdania, że nie da się stworzyć przyjaznego pracom kuchennym wnętrza, gdy pomieszczenie jest niewielkie.

Nowoczesne meble kuchenne pozwalają przemienić nawet ciasne wnętrze w funkcjonalną kuchnię – mówi specjalista z firmy Inoxa Industrie. – Kluczem jest podzielenie go na sekcje: przechowywania, roboczą i czyszczenia. Ich odpowiednie ułożenie względem siebie, odzwierciedlające budowę profesjonalnych kuchni restauracyjnych, sprawia, że ciąg prac przebiega harmonijnie. Resztę sukcesu stanowią dobrze zaprojektowane meble, takie jak wysokie szafy cargo, które nawet z niewielkiej kuchni wydobędą każdy centymetr przestrzeni, ale jej nie obciążą.

Czym charakteryzują się wysokie szafy cargo?

Wysokie szafy cargo różnią się konstrukcyjnie od zwykłych szaf. Składają się z ramy z górną i dolna prowadnicą oraz koszy z drucianym lub pełnym dnem. Mają one dwie podstawowe zalety. Pierwsza jest taka, że za ich pomocą możemy starannie posegregować produkty i sprzęty kuchenne. W zwykłej szafce potrzebowalibyśmy do tego osobnych pojemników, aby jako tako utrzymać porządek. Drugą zaletą jest to, że rama z koszykami jest ruchoma. Wystarczy ją wysunąć, aby wygodnie sięgnąć po wybraną rzecz. Koszy może być od 3 do 6 w zależności od tego, co chcemy przechowywać. Wysokie szafy cargo są nie tylko pojemne, ale też wygodne. Usprawniają korzystanie z kuchni – wystarczy otworzyć szafę, aby dokładnie widzieć całą jej zawartość.

Efekt ten zwiększa się, bo szafy cargo mogą sięgać od podłogi do sufitu. Dzięki temu mebel mieści ogrom produktów i akcesoriów, a zajmuje niewielką powierzchnię. Pozwala to wprowadzić nieco „oddechu” do pomieszczenia. Staje się ono bardziej przestronne, jaśniejsze i wygodniejsze. Można pozostawić nieco wolnej przestrzeni albo zapełnić ją w rozsądny sposób, aby wycisnąć jeszcze więcej nawet z niewielkiej kuchni. Możliwości zagospodarowania niewielkiego wnętrza jest sporo, bo szafy cargo mogą mieć od 15 do nawet 60 cm szerokości.