Wysiewanie trawnika
6 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wysiewanie i pielęgnacja trawnika krok po kroku

Dopełnienie aranżacji ogrodu, tło dla bujnej roślinności, miejsce zabawy dla dzieci oraz element poprawiający mikroklimat to elementy charakterystyczne dla trawnika. Aby spełniał swoje funkcje i cieszył oko właściciela ogrodu musi być odpowiednio wysiany, a następnie pielęgnowany. Podpowiadamy, w jaki sposób krok po kroku powinno wyglądać zakładanie trawnika.

O czym pamiętać wysiewając trawę?

Chcąc na terenie posesji lub działki wysiać trawę należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na rodzaj gleby, w której się znajdzie, a także przeznaczenie konkretnej mieszkanki nasion. Informacje o pożądanych warunkach glebowych oraz potrzebnej ilości wody powinny być zawarte na każdym opakowaniu nasion. Bardzo ważnym aspektem w wysiewaniu trawy jest podłoże, które powinno być uprzednio przygotowane tak, aby nasiona się przyjęły.

Teren powinien być oczyszczony z gruzu, kamieni, gałęzi i wystających korzeni, które mogłyby utrudniać wzrost trawy. Następnie można ułożyć instalację nawadniającą lub przejść do przekopywania ziemi pod trawnik.

Przed wysypaniem na glebę mieszanki nasion traw należy także wyrównać teren za pomocą grabek i ubić powierzchnię poprzez udeptanie terenu (miejsce przy miejscu). Przed zasianiem trawy warto zastosować również nawóz startowy, który posiada odpowiednie dawki składników mineralnych.

Proces wysiewania trawy

Siany trawnik w przeciwieństwie do jego odpowiednika rozwijanego z rolki może być wykorzystany nie tylko na terenie o dużym nasłonecznieniu, ale także w miejscach wysuszonych lub tam, gdzie stale pada cień.

W sprzedaży można spotkać specjalnie dobrane mieszanki nasion traw, które są dopasowane do najbardziej wymagających miejsc i konkretnych warunków glebowych.

Siejąc trawę, należy pamiętać, aby stosować się do zawartej na opakowaniu normy siewu, która w przypadku 100 m2 trawnika wynosi około 3,5 kg mieszanki nasion.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący firmę projektującą i zakładającą ogrody Świat Roślin: Użycie mniejszej ilości nasion sprawi, że trawa początkowo będzie rzadka, co może sprzyjać wyrastaniu licznych chwastów. Kupując opakowanie nasion, warto zwrócić uwagę także na datę przydatności, która wpływa na zdolność kiełkowania.

Odpowiednią porą do wysiewania trawy jest bezwietrzna, ciepła, ale także wilgotna pogoda. Istotnym aspektem w samym procesie wysiewu jest natomiast równomierne rozrzucanie nasion na lekko wilgotnym podłożu. Następnie powierzchnię trawnika należy zagrabić tak, aby nasiona znalazły się pod cienką warstwą ziemi.

Na brzegu trawnika powinno się wysiewać dwukrotnie więcej nasion, dzięki czemu nie będzie trzeba ich dosiewać w przyszłości.