10 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wyposażenie przybasenia – o czym trzeba pamiętać?

Basen to nie tylko zbiornik z wodą do pływania. To również szereg elementów znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu, dzięki którym możliwy jest bezpieczny wypoczynek i rekreacja. To najbliższe otoczenie basenu, zwane fachowo przybaseniem, może różnić się nieco w zależności od przeznaczenia całej przestrzeni (użytek prywatny bądź publiczny). Co powinno wejść w skład jego wyposażenia?

Wzdłuż krawędzi zarówno basenów prywatnych, jak i publicznych, znajdują się tzw. rynny przelewowe, które trzeba zabezpieczyć od góry specjalnymi kratkami. Kratki te najczęściej wykonane są z polipropylenu. Ich faktura powinna uniemożliwiać poślizgnięcie się, a szerokość być o kilka milimetrów mniejsza niż szerokość rynien przelewowych. – Kratki tego rodzaju są niedrogim elementem wyposażenia basenowego, co umożliwia stosunkowo częstą ich wymianę w celu zachowania odpowiednio wysokiego poziomu higieny – mówi przedstawiciel specjalizującej się w budowie basenów firmy Wodex z Warszawy.

Wejście do wody i wyjście

Kolejny rodzaj akcesoriów przybasenia wspólny dla przestrzeni publicznych oraz prywatnych to wejścia do wody. Mogą mieć one postać tylko poręczy wejściowych, częściowo zanurzonych drabinek albo specjalnych konstrukcji umożliwiających korzystanie z basenu osobom niepełnosprawnym – ale obowiązkowo muszą się przy nim znaleźć. Nawet jeśli do wody wskoczymy albo wjedziemy zjeżdżalnią, to potem przecież jakoś trzeba wyjść. Pobyt w basenie potrafi zaś nieco zmęczyć, dlatego drabinki czy poręcze okazują się niezastąpione.

Skoro już poruszono temat trampolin i zjeżdżalni – one również mogą wchodzić w skład przybasenowego wyposażenia, choć oczywiście nie są punktem obowiązkowym. Sprawdzą się zarówno na basenach prywatnych, jak i publicznych. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim doborze ich parametrów (takich jak przede wszystkim wysokość) do rozmiarów i głębokości zbiornika z wodą, do którego mają „prowadzić”.

Prysznice

W przeciwieństwie do zjeżdżalni albo trampolin prysznice są koniecznością. Mogą przybierać postać tuneli prysznicowych, zwłaszcza przy basenach o charakterze publicznym. W przypadku tych ostatnich warto też pomyśleć o zamontowaniu w okolicy prysznica specjalnego brodzika do dezynfekcji stóp. Oczywiście użytek prywatny również nie wyklucza zastosowania tego rozwiązania. Na basenach odkrytych zaś może sprawdzić się technologia pozwalająca podgrzać wodę w prysznicu z wykorzystaniem energii słonecznej.

Bezpieczeństwo

Na koniec punkt wcale nie najmniej ważny, chodzi bowiem o bezpieczeństwo. Na basenie publicznym musi nad nim czuwać ratownik. Specjalne, podwyższone i usytuowane w odpowiednim miejscu krzesło dla niego należy więc obowiązkowo wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu przybasenia. W przestrzeni tej powinno się znaleźć co najmniej jedno koło ratunkowe umieszczone na stelażu umożliwiającym łatwe i szybkie z niego skorzystanie, gdy wymaga tego konieczność. Takie koło musi wejść w skład przybasenowego wyposażenia niezależnie od tego, czy sam basen ma charakter publiczny, czy prywatny.