16 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wymiana wkładki zamka

Nie musisz być fachowcem, żeby wymienić wkładkę zamka w drzwiach. Możesz to zrobić sam, w łatwy i szybki sposób, unikając niepotrzebnych kosztów. Sprawdź, jak krok po kroku wymienić wkładkę zamka.

Ważny jest rodzaj zamka

Zanim wyjmiesz narzędzia ze skrzynki, najpierw sprawdź, jaki typ zamka znajduje się w Twoich drzwiach. Przyjrzyj się posiadanemu zamkowi i obejrzyj klucze do niego. Najprościej będzie Ci wymienić wkładkę zamka, jeśli otwierasz go kluczem płaskim. Najprawdopodobniej posiada on wkładkę bębenkową. Jeżeli otwierasz drzwi innym rodzajem klucza, wymiana może być bardziej skomplikowana albo wręcz niemożliwa.

Wymiana starej wkładki bębenkowej

Jeśli do otwierania służył Ci klucz płaski, wymiana całego zamka będzie na 90% zbędna.  W tym przypadku zgubienie klucza albo zacinanie się zamka nie musi oznaczać inwestycji w nowy mechanizm.

Do usunięcia starej wkładki bębenkowej wystarczy Ci śrubokręt albo wkrętarka. Na początek, odkręć śruby mocujące szyld i zdejmij go. Uważaj, żeby nie uszkodzić drzwi podczas odkręcania. W kolejnym kroku, wykręć śrubę mocującą wkładkę zamka (znajduje się przy mechanizmie, z którego wysuwają się rygle blokujące drzwi).

Teraz możesz już przystąpić do wyjęcia wkładki. Włóż zapasowy klucz do zamka i obracając go w lewo lub w prawo, spróbuj wysunąć wkładkę na zewnątrz. Obrócenie klucza jest konieczne, aby ustawić trzpień w osi wkładki i umożliwić jej wyciągnięcie z drzwi.

Po wyjęciu wkładki zalecamy Ci udać się z nią do sklepu, ponieważ będziesz potrzebował nowego mechanizmu o takiej samej długości. Możesz oczywiście zmierzyć wkładkę, ale naszym zdaniem łatwiej iść z nią po prostu do sklepu. Zanik kupisz nowy egzemplarz, sprawdź też czy otwory na śrubę mocującą, są w tym samym miejscu co w starej wkładce – radzi pracownik Pogotowia Zamkowego i Kluczowego z Wrocławia.

Montaż nowej wkładki

Nową wkładkę najłatwiej będzie Ci umieścić w otworze wsuwając do niej klucz. Przekręcając go w lewo i prawo ustawisz trzpień we właściwym położeniu i wkładka wsunie się na swoje miejsce bez oporu. Następnie przykręć śrubę mocującą i sprawdź czy mechanizm zamka działa płynnie. Jeśli tak, zamontuj szyld zamka. Na koniec zamknij i otwórz jeszcze raz drzwi na próbę i po kłopocie!