6 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Wymiana okien krok po kroku

Okna są zazwyczaj wymieniane podczas generalnego remontu lub wtedy, gdy nie spełniają już oczekiwań mieszkańców domu na przykład w zakresie szczelności. Wymiana okien może być wykonana przez fachowców, jednak osoby ze smykałką do majsterkowania również mogą podjąć się tego wyzwania. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Poniżej wyjaśniamy, jak wymienia się okna.

Demontaż okien i przygotowanie otworów okiennych

Pierwszym krokiem wymiany okien jest demontaż starych okiennic. W tym celu należy wyjąć skrzydła z zawiasów. Ościeżnicę natomiast trzeba podważyć, aby wyrwać jej mocowania.

Otwory okienne musisz właściwie przygotować. Muszą one być dokładnie wyrównane. Nie mogą się tam także znajdować elementy starego tynku czy resztki farby. Jeżeli w otworach okiennych znajdują się jakiekolwiek ubytki, muszą one zostać zagruntowane, a następnie uzupełnione zaprawą tynkarską.

Mocowanie okien

Zanim w otworze okiennym pojawią się okna, konieczny jest montaż samej ościeżnicy. Po jej osadzeniu w otworze należy ten element niezwykle precyzyjnie wypoziomować oraz wypionować. Wtedy przychodzi też czas na jej stabilizację. Wykonuje się ją przy użyciu specjalnych klinów.

W dalszej kolejności muszą zostać przymocowane okna. Mogą one być mocowane za pomocą dybli lub kotew. To drugie rozwiązanie gwarantuje większą estetykę wykonania, jednak wymaga tego, aby okno było przytwierdzone do ościeżnicy przed jej osadzeniem w otworze.

Uszczelnianie okien

Jest to jeden z kluczowych etapów montażu nowych okien.

Właściwie wykonana izolacja jest gwarancją tego, że w pomieszczeniu będzie nie tylko ciepło. Zapewnia to także właściwą cyrkulację powietrza i możliwość odparowywania wilgoci, co ma ogromny wpływ na warunki, jakie będą panowały w domu – mówi fachowiec z firmy KASPERSKI.

Dlatego też od zewnętrznej strony okien stosuje się izolację paroprzepuszczalną. Natomiast wewnątrz musi się znaleźć izolacja paroszczelna. Dodatkowo w części środkowej montuje się termoizolację. Istnieje także możliwość, aby wykonać te trzy rodzaje izolacji, używając jednego produktu – w tym celu należy wykorzystać taśmę trzyfunkcyjną.

Prace wykończeniowe i regulacja skrzydeł

Wymiana okien wiąże się z szeregiem pracy, które mogą uszkodzić fragmenty ściany i tynki. Dlatego konieczna jest obróbka estetyczna okna. Maskuje się nie tylko ewentualne ubytki w ścianie, ale przede wszystkim spoiny. Można je zatynkować, ale są także inne sposoby. Spoiny można ukryć pod listwą, którą następnie się maluje. Po pracach wykończeniowych przychodzi czas na zajęcie się skrzydłami – muszą one zostać fachowo wyregulowane.