płyty ze sklejki
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Wykorzystanie sklejki w produkcji mebli i w wykończeniach wnętrz

Materiały kompozytowe są coraz częściej wykorzystywane podczas aranżacji wnętrz. Osoby, które stawiają na ekologię, często decydują się na zastosowanie sklejki w różnej formie w swoim domu. Materiał ten stanowi nie tylko część mebli, ale może być także wykorzystywany podczas prac wykończeniowych. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Czym wyróżnia się sklejka spośród innych materiałów?

Charakterystyka sklejki jako materiał kompozytowy

Sklejka to materiał kompozytowy nazywany zamiennie także dyktą. Produkuje się ją poprzez sklejanie krzyżujących się ze sobą cienkich warstw drewna. Do wytwarzania sklejki używa się różnego rodzaju surowca, głównie z drewna europejskiego. Wewnętrzne warstwy sklejki zwykle są produkowane z tańszego drewna zaś zewnętrzne z droższego. Działanie to ma na celu zarówno obniżenie kosztów produkcji, jak i nadanie sklejce trwałości i odporności na różnorodne warunki. Tańszym drewnem jest w tym przypadku brzoza, sosna lub olcha zaś droższym drewno egzotyczne, lub buk.

Obecnie producent DREW-MIŚ proponuje kilka rodzajów sklejki:

  • wodoodporną brzozową,
  • suchotrwałą „pod laser”,
  • antypoślizgową,
  • pakunkową,
  • elastyczną,
  • szalunkową,
  • egzotyczną,
  • w okleinach naturalnych.

Obróbka sklejki polega między innymi na wyginaniu materiału na gorąco, co pozwala uzyskać pożądane kształty. Właśnie z tego powodu jest wykorzystywana nie tylko w meblarstwie i branży wykończeniowej, ale także w wielu innych dziedzinach.

Główne zastosowanie sklejki

Dzięki możliwości modelowania sklejkę wykorzystuje się przede wszystkim w meblarstwie. Służy do produkcji zabudowy domowej oraz przeznaczonej do biur. W porównaniu do innych płyt drewnopodobnych dykta jest wytrzymała i odporna na zgniatanie. Meble produkowane ze sklejki charakteryzują się bardzo podobną jakością jak te wytwarzane z drewna litego, dlatego tak chętnie się ją wykorzystuje. W przeciwieństwie do niego jest jednak mniej podatna na pękanie i o wiele lżejsza. Ponadto, łatwiej poddaje się obróbce ze względu na swoją elastyczność i podatność na wyginanie. Meble ze sklejki są ekologiczne. Tę cechę nadaje się dykcie już podczas jej produkcji.

Sklejka sprawdza się także podczas aranżacji wnętrz. Niesymetryczna budowa płyt z dykty pozwala na uzyskanie unikatowych wzorów i kompozycji. Sklejka może być dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego doskonale urozmaici zarówno stonowane, jak i odważne aranżacje. Dykta prezentuje się dobrze nie tylko jako materiał wykorzystywany w meblarstwie, ale także jako wykończenie podłogi, ścian czy sufitu. Jej zastosowanie wychodzi także poza budownictwo. Sklejkę wykorzystuje się też w przemyśle morskim, muzycznym, lotniczym czy w procesie produkcji opakowań.