Wykonanie oczyszczalni przydomowej
28 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Wykonanie oczyszczalni przydomowej krok po kroku

Najlepszą metodą odprowadzania ścieków bytowych jest odpowiednio zaprojektowany i eksploatowany komunalny system oczyszczania. Wszystkie oczyszczalnie przydomowe wykorzystują proces fermentacji tlenowej. Bakterie poprzez tlen atakują i rozkładają organiczne części ścieków na prostsze związki nieorganiczne. Obróbka tlenowa jest szybka i stosunkowo bezwonna.  Zapewnia również większą redukcję ciał stałych.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnie przydomowe są zaprojektowane do oczyszczania i przetwarzania ścieków surowych poprzez kilka różnych etapów. Obejmują one rozbijanie, filtrowanie, osadzanie, kontrolowany rozkład tlenowy i obróbkę chemiczną. Rozwiązanie to jest przede wszystkim ekologiczne. Wypompowane, oczyszczone ścieki nie stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego i człowieka. Ponadto właściciele przydomowych oczyszczalni, które projektuje Biuro Projektów i nadzorów Aqua Projekt Anita Olejnik mogą cieszyć się wysokim komfortem użytkowania.

Kolejną zaletą tego typu systemów jest brak nieprzyjemnych zapachów w ich otoczeniu. Wszystkie są skutecznie neutralizowane. Ponadto inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Użytkownicy mogą cieszyć się niższymi rachunkami, co pozwala szybko zaoszczędzić niemałe pieniądze. Warto jednak pamiętać, że przydomowe oczyszczalnie dobrze spełniają swoją funkcję, jeśli są odpowiednio eksploatowane i zadbane. Należy je poddawać regularnym kontrolom, dzięki czemu zachowają swój dobry stan na długie lata.

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni

Projektanci radzą, aby wykonanie i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków zlecać najlepiej w okresie od wiosny do jesieni. W tym czasie w gruncie najłatwiej jest zrobić wykopy, ponieważ ziemia jest miękka i nierozmoknięta. Biologiczne oczyszczalnie są jednymi z najczęściej wybieranych nie tylko ze względu na rozmiar, ale przede wszystkim skuteczność i wydajność. Każdy zbiornik musi być szczelny, aby nieczystości nie przenikały do wód gruntowych. Jego rodzaj powinno się dobrać już na etapie projektowania oczyszczalni przydomowej. Jej instalacja przebiega w kilku krokach. Poza załatwieniem najważniejszych formalności obejmują one:

  • wykonanie przyłącza do rury wyprowadzającej domowej kanalizacji ścieków,
  • posadowienie zbiornika,
  • wykonanie odprowadzenia ścieków.

Każdy z powyższych etapów wymaga wiedzy i doświadczenia instalatora. Jakikolwiek błąd popełniony czy to podczas projektowania, czy montażu oczyszczalni przydomowej, może prowadzić do skażenia środowiska i zagrażać zdrowiu mieszkańców.