wycinka drzew na działce
16 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wycinka drzew na swojej działce. Co warto wiedzieć?

Wiele osób się zastanawia, czy do wycinki drzew na własnej działce jest konieczne pozwolenie. Przepisy odnośnie do tej czynności zmieniły się już niejednokrotnie. Jeszcze przed 2017 rokiem nie było mowy o wycięciu bez zezwolenia. Dotyczyło to większości gatunków, co nastręczało ogromu trudności. Obecnie przepisy są korzystniejsze, jednak nadal trzeba je znać i respektować. Co więc warto wiedzieć o wycince drzew?

Wycinka drzew na swojej działce – jak wygląda?

Przed 2017 rokiem wycinka drzew na działce była dosyć problematyczna. Nie tylko obejmował ją szereg formalności, ale także niemałe opłaty. Z tego względu mnóstwo osób po prostu z niej rezygnowało lub korzystało z drogi na skróty – dokonywało wycinki nielegalnie. Wiązało się to z ogromnymi karami finansowymi.

Wreszcie w lutym 2017 roku pojawiła się nowelizacja ustawy. Obecnie większość gatunków drzew na działce można wyciąć bez zezwolenia. Jednak nie wszystkie. Jest ono konieczne w przypadku drzew, które się znajdują na terenach objętych ochroną, są wliczone do rejestru lub przekraczają określoną wartość dla obwodu pnia.

Tak więc wycinka drzew na swojej działce bez zezwolenia jest możliwa, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza ustalonej wartości dla konkretnych gatunków drzew. Wygląda to następująco w przypadku:

  • wierzb, topoli, klonu jesionolistnego i srebrzystego – 80 cm
  • robinii akacjowej czy kasztanowca zwyczajnego – 65 cm
  • pozostałych drzew – 50 cm.

Cennik również uległ zmianie – na korzyść właściciela działki. Przykładowo dla wycinki drzew powyżej 100 cm obwodu kwota wynosi 15 zł/cm. Tak więc coraz więcej osób samodzielnie wycina drzewa lub korzysta z usług profesjonalnych firm. Ta pierwsza opcja jest oczywiście korzystniejsza finansowo, jeśli ktoś ma dobry sprzęt do wycinki.

Jak powinno wyglądać zgłoszenie wycinki drzew?

Jeśli jednak zgłoszenie jest konieczne – np. ze względu na obwód pnia, który przekracza ustaloną wartość – warto wiedzieć, jak wypełnić taki dokument. Jego wzór się znajduje w urzędzie gminy, można też je napisać samodzielnie. Jak mówi specjalista z firmy EUROSPRZĘT wynajem sprzętu budowlanego, zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, oznaczenie nieruchomości oraz mapkę lub rysunek, na której jest wskazana lokalizacja drzewa.

Następie wyznaczona osoba do oględzin przyjeżdża na działkę, by ocenić sytuację. Urząd może wnieść sprzeciw w ciągu dwóch tygodni, jeśli ma obiekcje. Jeśli odpowiedź jest twierdząca – właściciel ma pół roku na dokonanie wycinki.