firanki
6 lutego 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać idealne firanki?

Mimo tego, że wszelkiego rodzaju rolety i żaluzje cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością, to wciąż wiele osób nie wyobraża sobie eleganckiego i przytulnego wnętrza pozbawionego tradycyjnych firan. Oferta producentów i sprzedawców specjalizujących się w tego rodzaju tekstyliach jest bardzo szeroka – jak wybrać z niej coś dla siebie?

Podstawy doboru firan

Okno stanowi punkt pomieszczenia, który szczególnie silnie przyciąga uwagę – wchodząc do pokoju od razu kierujemy wzrok w jego stronę. Jest to zasługa tego, że to właśnie za pomocą okien w ciągu dnia możemy doświetlić wnętrze światłem słonecznym. Od tego, jak prezentuje się okno, zależeć będzie w dużej mierze estetyka wnętrza – jeśli w oknie nie będą zawieszone dekoracje pod postacią firan, całe pomieszczenie może wydać się po prostu ascetyczne. Z drugiej strony należy pamiętać, że firana nie jest dekoracją sama w sobie i nie powinna być tak traktowana – stanowi ona raczej uzupełnienie wnętrza i powinna w związku z tym odpowiadać jego ogólnemu wystrojowi. Pamiętajmy również, że poza byciem dekoracją firany pełnią również inną funkcję, mianowicie służą ograniczaniu ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza, a także zmniejszaniu widoczności pomieszczenia z zewnątrz. Jeśli decydujemy się nie wieszać w oknach żaluzji lub rolet, dobrze jest pomyśleć o firanach z odpowiednio grubych tkanin, które zabezpieczą naszą prywatność przed spojrzeniami osób niepożądanych. W innym przypadku wystarczające będą firany typowo dekoracyjne, wykonane z lekkich, zwiewnych materiałów.

Materiał na firanki

Firanki dostępne na rynku wykonywane są z wielu bardzo różnorodnych materiałów – każdy z nich posiada odmienne właściwości, np. grubość, rodzaj splotu, ciężar czy odporność na zanieczyszczenia oraz zagniecenia. Do najpopularniejszych należą:

  • Woal – delikatny, pozwalający tworzyć efektowne upięcia, ale niemal przezroczysty, nie nadaje się do powieszenia w oknach bez żaluzji lub rolet.
  • Żakard – dość gęsta tkanina, przez którą przebije się niewiele światła słonecznego. Jego istotną zaletą jest, że nie trzeba go prasować, po praniu można powiesić go na karniszach, by wyprostował się pod swym własnym ciężarem.
  • Organza – podobnie jak woal jest to lekka i zwiewna tkanina, ale nie tak przezroczysta. Dzięki temu możliwe jest pokrycie jej ozdobnymi wzorami.

Kolorystyka i długość firan

Kolor oraz wymiary wybranych firan mają znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również naszego postrzegania przestrzeni.

W oknach niewielkich pokoi powinniśmy unikać wieszania ciemnych, ciężkich i długich firan, gdyż sprawią one, że wnętrze stanie się jeszcze mniejsze, przytłaczające – mówi doradca sklepu internetowego MagiaFiran.pl. Stawiamy raczej na jasne, lekki firanki, które będą pasować do kolorów wnętrza – ciemne tkaniny sprawdzą się idealnie w bardziej przestronnych wnętrzach, np. salonie.