12 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać idealną kosiarkę do swojego ogrodu?

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że trawnik to najważniejsza wizytówka naszego ogródka. Zielony dywan nie tylko cieszy oko, ale również jest przestrzenią dla odpoczynku i zabaw – aby należycie spełniał swoje funkcje powinniśmy pamiętać o jego pielęgnacji, czyli między innymi regularnym koszeniu. Dlatego potrzebna nam będzie odpowiednia kosiarka. Zanim udamy się do sklepu i kupimy jeden z dostępnych modeli, warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Idealna kosiarka to bowiem ta, która najlepiej odpowiada naszym indywidualnym wymaganiom.

Rodzaj kosiarki – ręczna, elektryczna czy spalinowa?

Kosiarki do strzyżenia przydomowych ogródków podzielić można na trzy kategorie, a więc kosiarki ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety:

  • Kosiarki ręczne to proste urządzenia, których ostrza obracają się napędzane przez ruch kół. Ich zaletą jest cicha praca i brak zasilania, a więc również brak spalin i dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Doskonale nadają się do koszenia małych trawników o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Wady wielu modeli to brak możliwości regulacji wysokości strzyżenia, co praktycznie wyklucza koszenie tym urządzenie w porze suchej, a także niedokładne koszenie – uzyskanie idealnie równego trawnika wymaga sporej wprawy.
  • Kosiarki elektryczne nadają się do koszenia trawników o powierzchni do 500 metrów. Pracują bardzo cicho, nie emitują spalin, są tanie w eksploatacji, a przy tym znacznie wydajniejsze łatwiejsze w obsłudze, niż kosiarki ręczne. Wady to przede wszystkim niska moc i zarazem wąska ścieżka cięcia, a także fakt, że kosiarka wymaga podpięcia do sieci elektrycznej. Podczas koszenia musimy bardzo uważać na kabel, by nie dostał się pod ostrza kosiarki lub nie uszkodził innych roślin w ogrodzie.
  • Kosiarki spalinowe to urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w ogródkach większych niż 500 metrów kwadratowych. Zasilane są benzyną, a więc produkują spaliny, ponadto ich silniki pracują bardzo głośno, co znacznie obniża komfort korzystania z nich. Posiadają jednak wiele zalet – są wydajne i mobilne, zapewniają również najlepszą jakość koszenia. Standardem wśród kosiarek spalinowych jest możliwość ustawiania wysokości strzyżenia oraz obrotów silnika. Często wyposażane są one w napęd kół, dzięki czemu koszenie wymaga bardzo mało wysiłku.

A może automat?

Od kilku lat na rynku dostępne są również kosiarki automatyczne, czyli maszyny które samodzielnie poruszają się po wyznaczonym za pomocą specjalnych kabli obszarze. Na wieczór maszyna automatycznie zjeżdża do bazy dokującej, w które ładuje swoje baterie, a rano wyrusza na objazd. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią koszenia trawnika, lub nie mają na nie czasu. Niestety, najczęściej maszyny te nie są w stanie zadbać o równe strzyżenie trawy, dlatego jeśli chcemy pochwalić się zielonym dywanem w ogródku, konieczne będzie zadbanie o niego osobiście.

Co brać pod uwagę przy wyborze kosiarki?

Przede wszystkim wybór kosiarki powinien być uzależniony od tego, jaką powierzchnie mamy do koszenia i jak często zamierzamy ją kosić. Przy niewielkich trawnikach, które kosimy dość często, idealne spiszą się kosiarki ręczne. Jeśli kosimy stosunkowo rzadko, nasza kosiarka powinna być duża i wydajna, by nie zapchała się przez zbyt długą trawę. W takiej sytuacji lepsza będzie kosiarka spalinowa. Warto również zwrócić uwagę na markę producenta i jego renomę – największe, najbardziej znane marki współpracują z największą ilością serwisów, dlatego nie będziemy mieli problemu z naprawą uszkodzonego sprzętu. Jedną z takich marek jest Stiga – jej produkty znajdziemy w ofercie firmy Kerpol.