4 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać estetyczny i funkcjonalny karnisz?

Karnisze to jeden z ostatnich elementów aranżacji, który bierzemy pod uwagę projektując domową przestrzeń. W sprzedaży napotkamy wiele modeli karniszy, choć znalezienie tego jednego może stanowić wyzwanie. Poniżej wymieniamy czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Konstrukcja karnisza

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy karnisza pojedynczego – przeznaczonego wyłącznie na zasłonę – czy też modelu o konstrukcji podwójnej, na który da się założyć także firanki. Osoby niezdecydowane mogą skorzystać z opcji pośredniej, czyli karnisza pojedynczego z podwójnymi wspornikami, zostawiając tylne mocowania na uchwycie puste. W razie konieczności pełnego ,,zagospodarowania” karnisza, wystarczy dokupić brakujące rury i żabki na tylny tor.

Długość profili i rur

Dobierając długość rurek trzeba pamiętać, że karnisz powinien być kilkadziesiąt centymetrów dłuższy od szerokości okna. Dzięki temu bez problemu zasłonimy okno, nie pozostawiając bocznych prześwitów. To także spora pomoc w sytuacji, gdy chcemy odsuwać całość zasłon w celu umycia szyb. Warto też zwrócić uwagę, by zawieszona zasłona nie opierała się o parapet czy grzejnik. Wybierając karnisz powinniśmy zatem przyjąć margines odległości od ściany. Wyjątkowo długie karnisze są złożone z fragmentów rurek, spajanych wzajemnie łącznikami. Od długości rurek zależy ilość wsporników, mocowanych po bokach oraz (opcjonalnie) w miejscach łączenia profili.

Grubość karnisza

Poza długością, liczy się grubość rurek. Wybór średnicy karnisza to kwestia indywidualna. Powinniśmy jednak pamiętać, że cieńsze karnisze mniej rzucają się w oczy, dlatego zgodnie z zasadą proporcjonalności korzystnie stosować je w pomieszczeniach mniejszych. To dokładnie odwrotnie, niż w przypadku karniszy grubszych – te sprawdzają się na przestrzeniach o znacznie większych metrażach.

Dobór detali

Detale czyli końcówki, żabki i agrafki powinny być wybierane ze szczególną pieczołowitością. W sklepach znajdziemy wiele ozdobnych końcówek o różnorodnej stylistyce. Ciekawym asortymentem karniszy ze stylowymi zwieńczeniami dysponuje firma Dąstal, producent artykułów dekoracyjnych z metaloplastyki. Liczba żabek/agrafek zależy głównie od długości rurki. Przyjmuje się, że na jeden metr rurki wystarczy ich około dziesięciu. Zazwyczaj są osadzane na metalowych kółkach, umożliwiających przesuwanie firan i zasłon. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zastosowania firan z tzw. przelotkami. Karnisze na przelotkach wymagają mniejszej ilości żabek.

Wybierz mądrze

Nawet najlepszy model karnisza nie spełni swojej roli, jeżeli nie będzie dobrany do pomieszczenia. Co ważne, karnisze nie muszą być jednakowe w całym domu. Wyjątek stanowią jednolite stylistycznie przestrzenie łączone (np. kuchnia z jadalnią), gdzie bezpieczniej stosować takie same rozwiązania. Przed zakupem zastanówmy się zatem dwa razy. Tylko w pełni przemyślany wybór okaże się satysfakcjonujący.