wyposazenie lazienek armatura plytki
4 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór pomieszczenia na łazienkę – z oknem czy bez?

Budowanie domu wiąże się z licznymi wyborami. W końcu w wielu przypadkach ich konsekwencje będą odczuwane przez lata. Nic więc dziwnego, że pewne decyzje trzeba przemyśleć. Jedna z nich dotyczy tego, czy w łazience powinno znajdować się okno. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Przeczytaj tekst i dowiedz się, czy okno w łazience sprawdzi się w Twoim domu.

Dlaczego warto mieć okno w łazience?

Nie ma rozwiązania idealnego – każde ma jakieś plusy i minusy. Nie da się jednak ukryć, że umieszczenie okna w łazience ma swoje zalety. Z pewnością jedną z rzeczy, które jako pierwsze przychodzą do głowy, jest obecność naturalnego światła. Jest to nie tylko zdrowsze dla domowników, ale pozwala też na obniżenie rachunków za prąd. Dodatkową zaletą jest fakt, że większa ilość światła może optycznie powiększyć łazienkę. Jak można się dowiedzieć ze strony firmy Domeko, aby spotęgować ten efekt, warto umieścić w łazience dobrze dobrane lustra.

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na pojawianie się wilgoci. Obecność okna ułatwi wentylację i pomoże zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa domowników. Aby wietrzenie pomieszczenia nie sprawiało trudności, trzeba zadbać o to, aby okno dało się łatwo otworzyć. Dostęp do niego nie może być utrudniony przez sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu.

Okno w łazience – wady

Jeśli zdecydujesz się na okno w łazience, staniesz przed problemem aranżacji reszty pomieszczenia. Jednak łatwo go rozwiążesz poprzez dokładne przemyślenie umiejscowienia łazienkowej armatury. Możesz też poprosić o radę specjalistów, którzy pomogą Ci w pracach wykończeniowych w łazience.

Kolejnym minusem jest to, że mając okno w łazience, możesz narazić się na wścibskie spojrzenia osób trzecich. W przypadku okien dachowych nie stanowi to problemu. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy łazienka znajduje się na parterze. Rozwiązaniem jest zastosowanie rolet lub żaluzji. Dobrze dopasowane będą stanowiły również stylowy element aranżacji. Istnieje też możliwość zdecydowania się na specjalną szybę ograniczającą widoczność.

Łazienka z oknem czy bez?

Okno w łazience ma kilka ważnych zalet, które mogą przynosić korzyści zarówno dla zdrowia domowników, jak i dla estetyki pomieszczenia. Ta opcja ma też oczywiście wady, ale nietrudno rozwiązać związane z nimi problemy. Okno w łazience z reguły dobrym jest pomysłem. Jeśli nie jesteś przekonany, jak zaaranżować pomieszczenie, aby czerpać z niego korzyści, możesz skonsultować to z profesjonalistami.