Okna
1 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór okien — drewniane czy PCV?

Przy wyborze okien uwzględnia się izolacyjność ciepła, przepuszczalność hałasów, właściwości antywłamaniowe, a także kilka innych parametrów. Podstawową decyzją, jaką trzeba podjąć, jest wybranie materiału, z którego będą wykonane ramy. Współcześnie stosowane rozwiązania technologiczne sprawiły, że różnice między ramami drewnianymi i ramami wykonanymi z PCV nie są tak zauważalne jak kiedyś.

PCV – dobre i tanie

Okna PCV od lat cieszą się niezmienną popularnością ze względu na niską cenę oraz wysoki komfort użytkowania. Plastik jest lekki, dlatego okna nie stwarzają większych problemów w montażu. PCV bardziej od drewna przepuszcza zimno, jednak stosowanie nowoczesnych systemów komór pozwala znacznie zwiększyć izolację. Choć ramy z plastiku są trwałe, problematyczne może być uzupełnianie powstałych ubytków. W przypadku zniszczenia ramy przeważnie nie da się jej naprawić. Potrzebna jest wymiana całego okna. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. Bardzo ważny jest wybór koloru ramy. Najpowszechniejsze są okna PCV w kolorze białym. Ciemniejsze barwy mogą szybko nagrzewać się pod wpływem słońca, co przy wysokich temperaturach grozi odkształceniem. Ramy PCV łatwo się pielęgnuje. Czyszczenie polega na zwykłym przetarciu brudów, co nie jest zbyt czasochłonne.

Lite drewno – solidne i stylowe

Okna PCV osiągnęły taki sukces, ponieważ były tanią alternatywą dla miernej jakości okien drewnianych sprzed kilkudziesięciu lat. Współczesne okna drewniane mają bardzo wysokie parametry jakościowe. Przede wszystkim rama jest solidniejsza i cięższa. W przypadku powstania ubytku możliwe jest jego usunięcie w taki sposób, by pozostawał niemal niewidoczny. Ramy drewniane cechują się wysoką elegancją, lecz trzeba pamiętać, że wymagają one regularnej pielęgnacji specjalnymi środkami do impregnacji. Drewno lepiej przewodzi ciepło niż plastik, jednak przy wyborze trzeba pamiętać także o tym, że na izolacyjność całego okna wpływa także szyba, która przeważnie ma dużo większą powierzchnię niż rama.

Wybrane różnice

W ramach z PCV konstrukcja zewnętrzna nie ma zbyt dużego znaczenia, natomiast lite ramy drewniane mogą być wykonane z różnych gatunków drzew, co wpływa na ich wygląd i cenę. Można jednak je przemalować na inny kolor np. podczas przeprowadzania renowacji.

Specjalista z firmy Majster Plus w Stargardzie dodaje: Drewno jest bardziej sztywne od PCV, dlatego może być zastosowane także w przypadku dużych przeszkleń. Z kolei w oknach PCV ramy można wykonać w dwóch kolorach, dzięki czemu dopasujemy je zarówno do zewnętrznej elewacji, jak i do aranżacji wnętrz.