blat kuchenny
7 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór materiału na blat kuchenny – Staron, Corian czy inne rozwiązanie?

Przez dość długi czas największą popularnością cieszyły się meble robione fabrycznie i sprzedawane w specjalistycznych marketach. Związane to było przede wszystkim z ich ceną oraz dużą dostępnością. Aktualnie coraz więcej osób zwraca się w kierunku produktów rzemieślniczych, które produkowane są ręcznie, mają swój niepowtarzalny charakter oraz oryginalny wygląd.

Najczęściej wybierane materiały na blaty kuchenne

Współcześnie jednym z częściej wykorzystywanych materiałów do budowy blatów kuchenny jest tworzyw mineralno-akrylowe (np. Corian lub Staron). Jest to związane z jego kilkoma ważnymi atutami. Po pierwsze możliwe jest szeroki zakres pigmentacji tego materiału, co sprawia, że dostępne są niezliczone wzory i kolory blatu. Po drugie jest to materiał termoformowalny, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wyjątkowego kształtu blatu. Po trzecie natomiast, materiał ten wykazuje się wysoką funkcjonalnością; jest odporny na zabrudzenia, nie rozwijają się na nim bakterie, nie chłonie wilgoci.

Myśląc o meblach robionych ręcznie, wiele osób myśli o meblach drewnianych. Nie dziwi więc, że wciąż wiele osób marzy o drewnianych blatach kuchennych w swoich domach. W tym przypadku niezwykle ważny jest wybór gatunku drewna. Świetnymi parametrami cechuje się drewno dębowe, ponieważ ma dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz w niewielkim stopniu chłonie wilgoć. Oczywiście, blat wykonany z drewna należy najpierw zaimpregnować; olejem lub lakierem. Solidny drewniany blat kuchenny ma wiele zalet: jest wytrzymały, łatwy do renowacji, prosty w aranżacji.

Ostatnim często wybieranym materiałem na blat kuchenny jest kamień naturalny. W tym przypadku największą skutecznością cechuje się granit, ponieważ ma zbitą strukturę, która uniemożliwia wodzie wnikanie w głąb materiału. Taka budowa zapewnia mu też największą wytrzymałość ze wszystkich materiałów wykorzystywanych w architekturze wnętrz. Jednakże, sprawia również, że jest to materiał trudny w obróbce. Dlatego granitowe blaty mają proste podłużne kształty.

Produkcją mebli na wymiar zajmują się zakłady stolarskie, takie jak Mebel-Art z siedzibą w Tłuszczu.

Jak wybrać materiał na blat kuchenny?

W pierwszej kolejności warto oszacować budżet; kamień naturalny i lite drewno będą rozwiązaniami znacznie droższymi niż tworzywo mineralno-akrylowe. Warto też wziąć pod uwagę względy praktyczne – czyli ile mamy czasu na pielęgnację blatu, jak często będziemy z niego korzystać, w jakim stylu jest nasza kuchnia. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam wybrać materiał, z którego powstanie blat kuchenny.