ławki miejskie
21 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór ławek miejskich. Czym się kierować?

W ofertach sklepów, prowadzących sprzedaż elementów małej architektury, znajdziemy rozmaite modele ławek miejskich. Różnią się one pod wieloma względami – począwszy od materiału wykonania, przez elementy konstrukcyjne, na ogólnym wyglądzie skończywszy. Decydując się na zakup, warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw.

Materiał wykonania

Wśród licznych materiałów, z których buduje się ławki do użytku publicznego, znajdziemy m.in. żeliwo, stal i beton. Nowoczesne modele ławek zawierają również elementy aluminium i tworzyw sztucznych. Do najbardziej klasycznych rozwiązań wciąż należą jednak ławki z listowaniem drewnianym. ,,Drewno to materiał twardy i wytrzymały, dobrze znoszący wilgoć. Siedziska tego typu wpasowują się idealnie w każde otoczenie, niezależnie czy jest to otwarta przestrzeń uliczna, czy też sprzyjająca naturze i relaksowi parkowa okolica” – twierdzi ekspert z Ziegler Studio, firmy produkującej różnorodne typy ławek miejskich. Jeśli chcemy, aby ławka solidne przylegała do podłoża, powinniśmy zainwestować w modele z wykończeniami z żelbetu, betonu bądź stali. Ich masa sprawia, że często nie wymagają dodatkowego mocowania w podłożu. Plastyczne tworzywa sztuczne sprzyjają z kolei tworzeniu ławek o bardziej fantazyjnych, designerskich kształtach.

Konstrukcja ławki

Większość ławek miejskich kojarzy się z prostymi siedziskami. Producenci coraz częściej dbają jednak o walory użytkowe ławek, tworząc konstrukcje praktyczniejsze, a przede wszystkim wygodniejsze. ,,W sprzedaży znajdziemy proste ławki z samym siedziskiem, jak i modele z oparciami oraz podłokietnikami. Część nowoczesnych realizacji posiada również elementy wyprofilowane, wpływające na dodatkowy komfort siedzenia” – komentuje specjalista Ziegler Studio. Podejmując decyzję o zakupie powinniśmy wiedzieć, czy wolimy proste konstrukcyjnie ławki, czy modele bardziej złożone (a co za tym idzie również nieco droższe).

Walory estetyczne

Kolor, kształt, forma architektoniczna – wszystkie te czynniki wpływają na estetyczny odbiór ławki oraz okolicy, w której się ona znajduje. Możemy postawić na rozwiązania standardowe, klasyczne lub nowoczesne. Ważne aby pamiętać, że ławka powinna zgrywać się z otoczeniem – tworzyć wraz z nim spójną kompozycję stylistyczną i nie odstawać wyglądem (a jeśli już, to w sposób zamierzony). Estetyka nie powinna również przysłaniać walorów praktycznych. Ławki o falujących, pokrzywionych kształtach są dobre pod warunkiem, że nie krzywią nam kręgosłupa… ,,Rozwaga i odpowiednie określenie potrzeb, to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zakup ławki” – konstatuje ekspert z Ziegler Studio.