12 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór kominka do salonu. Czym się kierować?

Obecnie na rynku jest dostępnych tyle rodzajów kominków, że znalezienie idealnego modelu nie stanowi problemu. Kiedy planujesz wystrój salonu, ważny jest dla Ciebie zapewne wygląd kominka, ale to nie jedyna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Istotne są też inne, głównie techniczne, parametry. A zatem, co trzeba wiedzieć o wyborze kominka, żeby podjąć dobrą decyzję?

Funkcja kominka

Wybór rodzaju kominka zależy od tego, w jakim celu umieszczasz go w salonie. Ma on pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy może jego zadaniem będzie ogrzewanie całego domu? Jeśli prawidłowa jest druga opcja, kominek musi mieć odpowiednio wysoką moc, dopasowaną do wielkości budynku. Ważna jest również wysoka sprawność urządzenia. Jeszcze inne parametry będą istotne, jeśli kominek ma stanowić tylko pomocnicze źródła ogrzewania. Trzeba wziąć pod uwagę to, że urządzenia dwóch opisanych wyżej typów nie będą się tak dobrze prezentować, jak te mające spełniać funkcję estetyczną. Kominki służące do ogrzewania muszą mieć też odpowiednie wkłady. Natomiast te, których główną funkcją jest wygląd, mogą być nawet otwarte.

Styl kominka

Niektórym zależy na tym, żeby posiadać kominek w konkretnym stylu. Elegancki, skandynawski, prowansalski… Niezależnie od motywu przewodniego wystroju, każdy znajdzie kominek odpowiadający jego potrzebom. Urządzenia mogą się różnić wymiarami, kolorem, materiałem wykonania  i parametrami technicznymi. Ich obudowy wykonuje się np. z marmuru, granitu, betonu lub cegły.

Alternatywy

Poza powszechnie znanymi kominkami otwartymi lub tymi z wkładem istnieją też inne, mniej oczywiste opcje. Jedną z nich są kozy, czyli kominki wolno stojące. Ich główną zaletą jest to, że zajmują mało miejsca. Nie są też trudne w instalacji, dlatego można się na nie zdecydować nawet wówczas, gdy budowa Twojego domu jest już ukończona. Coraz popularniejsze stają się też biokominki, znajdujące się np. w ofercie sklepu Fainner. Zawdzięczają one swoją nazwę biopaliwu, którym są zasilane. Nie trzeba podłączać ich do przewodu kominowego, a niektóre z nich są nawet przenośne. Dzięki temu zainstalowanie ich nie wymaga poważnych remontów. Kolejną, również bardzo wygodną opcją są kominki elektryczne. Są zasilane prądem, dlatego nie trzeba się przy nich martwić o zapasy drewna i czasochłonne rozpalanie. Ostatnim rodzajem są kominki gazowe, które działają na zasadzie podobnej do kuchenek gazowych. Rozpala się je w sekundę, wciskając odpowiedni przycisk. Jest to bardzo wygodna opcja nie wymagająca czyszczenia kominka ani, kłopotliwego czasem, rozpalania.