grill do ogrodu
4 lipca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór grilla do ogrodu. Czym się kierować?

Amatorzy grillowania nie potrafią wyobrazić sobie letniego weekendu czy spotkania towarzyskiego bez szaszłyka czy karkówki z rusztu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym grillowanie coraz częściej jest przenoszone do przydomowych ogrodów. Różnorodność dostępnych modeli grilli stwarza możliwość zakupu perfekcyjnie dobranego urządzenia. Czym kierować się przy jego wyborze?

Dlaczego warto wstawić grill do ogrodu?

Potrawy z grilla są o wiele smaczniejsze od tych gotowanych czy smażonych w tradycyjny sposób. Grillowanie stanowi też element rytuału, który sprzyja nawiązywaniu kontaktów towarzyskich i relaksowaniu się. To jeden z wielu powodów, dla których warto zdecydować się na grill do ogrodu. Bogata oferta modeli stwarza nieograniczone możliwości dostosowywania parametrów urządzenia do potrzeb. Do dyspozycji są zarówno grille węglowe, gazowe, jak i elektryczne.  Każdy z nich ma swoje wady i zalety. To one oraz osobiste preferencje powinny decydować, który z nich wybrać do ogrodu.

 1. Grille elektryczne to urządzenia nowej generacji zasilanie z sieci, dzięki czemu przygotowywanie smacznych mięs, ryb czy warzyw na ruszcie jest możliwe przez cały rok. Taras, zabudowany balkon czy weranda doskonale posłużą za miejsce do ustawienia grilla i wypiekania aromatycznych smakołyków. Atutami modeli elektrycznych są czystość pieczenia i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Pomimo osiągania wysokiej temperatury grille tego rodzaju nie zagrażają pożarem czy ulatnianiem się gazu. Nie trzeba też pamiętać o zakupie węgla drzewnego czy uzupełnieniu gazu w butli. Z drugiej strony urządzenia te wymagają dostępu do źródła zasilania, dlatego nie sprawdzą się w dużej odległości od budynku. Zimą grill będzie za to doskonale służył ustawiony w pokoju lub kuchni na bufecie.
 2. Grille gazowe nie wymagają gromadzenia zapasu brykietów czy węgla drzewnego. Gaz nie generuje popiołu, dzięki czemu grill jest łatwiejszy w konserwacji i nie wymaga opróżniania jak grille węglowe. Pozostałe na ruszcie resztki można wypalić płomieniem gazowym. Nad modelami elektrycznymi grille gazowe mają tę przewagę, że nie wymagają dostępu do gniazdka. Dzięki temu są bardziej mobilne i mogą być przemieszczane w dowolne miejsce na terenie ogrodu. Ich atutem jest też to, że znacznie szybciej niż pozostałe typy urządzeń osiągają optymalną temperaturę pieczenia. Nowoczesne grille gazowe są ekonomiczne w eksploatacji i ekologiczne.
 3. Grille węglowe wyróżniają się tym, że pieczenie w nich mięs, ryb i warzyw nabiera oryginalnego klimatu. Wykorzystywany w tych urządzeniach węgiel drzewny podczas spalania wytwarza charakterystyczny dym, który dodaje potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Oferująca grille węglowe firma Activa Grill, poza wyborem tych urządzeń w kilku kategoriach wielkości, gwarantuje też wiele innych bardzo praktycznych udogodnień. Atutem grilli tego typu są przede wszystkim zamykane komory, których wnętrze tworzy rodzaj pieca z wysoką temperaturą, zapewniając doskonałe warunki do przygotowywania dań. Takie rozwiązanie sprawia, że zdecydowanie skraca się czas pieczenia nawet trudnych do przygotowania mięs.

Na co zwrócić uwagę, wybierając grill do ogrodu?

Podstawę dla wyboru właściwego modelu grilla stanowi przeanalizowanie atutów i wad każdego z nich oraz zdecydowanie, czy użytkownikowi bardziej zależy na komforcie, mobilności, czy na autentyczności smaku potraw. Warto też zwrócić uwagę na:

 • dopasowanie wielkości grilla do planowanej liczby osób, które będą z niego korzystać (domowników i gości),
 • dymienie, które może przeszkadzać sąsiadom,
 • koszty i komfort eksploatacji (np. dostęp do butli gazowej i możliwość jej napełniania, cena prądu),
 • częstotliwość używania grilla (grillowanie kilka razy w tygodniu jest warte inwestycji w wydajniejszy model),
 • mobilność grilla (jeśli nie będzie miał stałego miejsca),
 • planowane wykorzystanie poza sezonem (grill elektryczny może być używany w domu),
 • wytrzymałość i solidność wykonania (wyrażona okresem gwarancji),
 • materiały i zabezpieczenia.