Drzwi z futrynami
21 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór futryny do drzwi krok po kroku

Futryna do drzwi musi pasować do skrzydeł drzwiowych i współtworzyć z nimi spójne zestawienie, które współgra z aranżacją wnętrza lub wykończeniem fasady. Równie ważnym kryterium w jej wyborze są warunki techniczne w budynku takie jak grubość ścian czy wymiary ościeży. W poniższym tekście dowiesz się, co warto wiedzieć podczas zakupu futryny drzwiowej. 

 

Jakie wymiary powinna mieć futryna do drzwi?

Futryna do drzwi musi idealnie pasować do ościeży. Nieprawidłowe wymierzenie otworu przyczynia się do tego, że rama jest niestabilna lub podczas montażu okazuje się, że brakuje miejsca na niezbędną warstwę pianki uszczelniającej. Aby uniknąć błędów, warto skorzystać z pomocy fachowców. Bezpłatne wykonanie pomiarów zapewnia hurtownia tanich drzwi, w której zamówisz niedrogie i solidne ościeżnice w wielu wymiarach. W jej ofercie znajdują się surowe i malowane wyroby, pasujące do skrzydeł cenionych marek, m.in. ESSTILO, PERFECT DOOR, PORTA, DRE, WIKĘD i innych. Hurtownia zapewnia także dodatkową usługę montażu. Skontaktuj się z nią poprzez formularz wyceny, aby przekonać się, ile możesz zaoszczędzić na zakupie drzwi i ościeżnic. 

 

Rodzaje ościeżnic do drzwi

Po wymierzeniu otworu w ścianie należy wybrać ościeżnicę do drzwi, zwracając uwagę na jej konstrukcję. Pod tym względem wyróżnia się trzy rodzaje futryn:

  • stałe – wykorzystywane do osadzania w murach o standardowej szerokości (6-10 cm). Wymagają zastosowania listew maskujących, które kryją miejsca ich łączenia ze ścianą;
  • regulowane – ich szerokość jest regulowana w zakresie określonym przez producenta. Idealnie przylegają do ścian, więc nie trzeba dokupować do nich elementów maskujących;
  • nakładkowe – mogą być montowane na starej futrynie, więc pozwalają szybko odnowić stare budynki bez kucia ścian. Ich mechanizm jest regulowany. 

Pamiętaj też o tym, że jeśli szukasz futryny do antywłamaniowych drzwi do domu, musisz zdecydować się na produkt z wytrzymałego materiału (najlepiej z metalu), który zostanie głęboko osadzony w ścianie. Nieprawidłowo zamontowana ościeżnica ze słabego tworzywa sprawia, że nawet skrzydła o najwyższej klasie odporności na włamanie nie zapewniają ochrony przed wtargnięciem złodzieja. To samo dotyczy drzwi energooszczędnych – dopasowana do nich futryna wpływa na ich szczelność. Aby ograniczyć straty ciepła w domu, zdecyduj się na ościeżnicę z PCV lub aluminium, która została wyposażona w uszczelki oraz wielokomorowe profile, wypełnione materiałami termoizolacyjnymi.