Plan działki budowlanej
28 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór działki budowlanej, a kryterium lokalizacji

Można wiele powiedzieć o kupnie odpowiedniej działki i wyborze pasującego do niej projektu domu, ale ile osób tak naprawdę oprócz ceny za metr kwadratowy zwraca uwagę na lokalizację? Dobra lokalizacja działki to nie tylko infrastruktura, ale również przyroda i atrakcje w obrębie kilkunastu kilometrów. Jaką lokalizację wziąć pod uwagę, kupując działkę budowlaną?

Lokalizacja działki a dojazd do pracy

Czy wiesz, że przeciętnemu Polakowi dojazd do pracy zajmuje średnio 1 godzinę 15 minut? To ogromna ilość czasu w skali tygodnia. Wybierając wymarzone miejsce na budowę własnego domu, trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak czas potrzebny na dojazd do pracy, przedszkola czy szkoły.  W przypadku kupna działki blisko centrum miasta lub na jego obrzeżach problem nie jest tak istotny. Schody zaczynają się w przypadku mieszkania na wsi lub obrzeżach znajdujących się kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od większej cywilizacji. Niezwykle ważne jest dobre skomunikowanie z centrum większego miasta. Tyczy się to również wybrania się na większe zakupy, dojazdu na pocztę czy do urzędu.

Dostęp do drogi publicznej i media

Wybierając działkę budowlaną, należy zwrócić uwagę na dostęp do drogi publicznej. Niezwykle ważny jest nie tylko sam fakt jej posiadania, ale również stan i rodzaj. Na pewno łatwiej jest jechać do pracy dobrze wykonaną, asfaltową nawierzchnią, niż żwirową drogą, która dodatkowo będzie mogła uszkodzić samochód. Istotne jest również oświetlenie, dlatego dobrze jest wybierać działki budowlane na osiedlu domów jednorodzinnych z dobrze rozwiniętą wewnętrzną infrastrukturą i oświetleniem. Jeśli działka nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, a prowadzi do niej droga dojazdowa, należy sprawdzić wszystkie jej aspekty prawne.

Oprócz samej drogi publicznej bardzo ważny jest dostęp do mediów. Chętnie wybierane są działki budowlane z uzbrojeniem, ponieważ doprowadzenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych czy energii elektrycznej jest niezwykle ważne. Wiele lokalizacji działek na wsi nie przewiduje na pozór standardowych rzeczy jak kanalizacja. Trzeba ją wówczas zastąpić na przykład przydomową oczyszczalnią ścieków. Wielu osobom takie rozwiązanie bardzo się podoba, jednak są ludzie, którzy woleliby mieć swobodny dostęp do tych mediów i korzystać z miejskiej sieci wodociągowej.

Mówiąc o mediach, należy wspomnieć o dostępie do szybkiego Internetu czy dobrym zasięgu telefonii komórkowej. W tym przypadku zdania są również podzielone – nie każdy potrzebuje tego typu dobrodziejstw XXI wieku, jednak sporej części społeczeństwa zależy na szybkim łączu internetowym i połączeniu komórkowym. Chociażby ze względu na wykonywanie pracy zdalnej.

Otoczenie działki

Zawsze przed zakupem działki należy przyjrzeć się toczeniu. Na co zwrócić uwagę, opowiadają specjaliści z biura nieruchomości zajmującego się sprzedażą działek budowlanych na Osiedlu Nowy Horyzont pod Szczecinem:

Bardzo ważne jest sprawdzenie dostępnej infrastruktury, w tym przystanków komunikacji miejskiej oraz sklepów. W przypadku posiadania własnego auta odległości te mogą być większe, jednak biorąc pod uwagę dojazd do szkoły czy na uczelnię, lepiej jest ułatwić takie sprawy swoim dzieciom. Ważny jest oczywiście dostęp do lekarza pierwszej pomocy, urzędów pocztowych czy gminnych. Należy również pamiętać o walorach przyrodniczych działki budowlanej. Uciekając z miasta i stawiając własny dom na obrzeżach, na pewno każdy chciałby skorzystać z dobrodziejstw natury. Bliskość parków krajobrazowych, lasów, jezior czy łąk jest zdecydowanym plusem. Chociaż nie są to czynniki, które od razu decydują o zakupie działki, to jednak polecamy wziąć je pod uwagę. Wiemy, że można znaleźć dobrą działkę budowlaną w niedalekiej odległości od większego miasta, z bliskim dostępem do parku krajobrazowego i lasu. Są to między innymi działki budowlane w Kobylance, których sprzedaż prowadzimy.

Sąsiedztwo działki

Sprawdzenie sąsiedztwa i okolicy, w której zamierza się budować dom, jest niezwykle ważne. Przed kupującym nie powinna przemawiać tylko chęć szybkiego dojazdu do pracy oraz cena za metr kwadratowy. Chociaż z pozoru może się to wydawać mało istotne, warto jest wybierać miejsce na budowę domu wśród ludzi podobnych do siebie. Sprzyja to kontaktom międzyludzkim, zawiązywaniu przyjaźni, a także wychowywaniu dzieci wśród rówieśników.