12 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wybieramy materac do spania dla dziecka

Nie jest żadną tajemnicą, że dzieci potrzebują bardzo dużo snu, ponieważ w tym czasie rosną – dlatego też potrzebne im są odpowiednie dla nich pościele i materace. Na całe szczęście na rynku mamy bardzo duży wybór materaców dla dzieci – problemem jest raczej to, który wybrać. Zatem jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze materaca dla dzieci?

Materiał i konstrukcja

W dzisiejszych czasach technologia produkcji materacy jest tak zaawansowana i różnorodna, że niejedną osobę wprawia co najmniej w zakłopotanie. Jednak w przypadku materacy taka różnorodność i wymyślne konstrukcje (a czasami wręcz przeciwnie – szalenie proste, jak np. w przypadku materacy piankowych) nie jest chwytem marketingowym, tylko pozwala na dobranie materaca idealnego, który będzie pomagał w zaśnięciu, a dziecko  będzie po przebudzeniu zregenerowane. Duży wybór materacy znajdziemy w specjalistycznych sklepach, których nie brakuje na przykład w galerii sklepów z wyposażeniem wnętrz Goja.

Nie inaczej jest z materacami dla dzieci. Dzięki różnym konstrukcjom możemy wybrać materac, którego twardość, materiały i inne właściwości będą dopasowane do tego, jak śpi nasze dziecko i ułatwi im dobry sen – a tym samym rozwój.

Jakie są dostępne rodzaje materacy?

  • materac z pianki poliuretanowej

Jeden z najpopularniejszych rodzajów materiałów. Ich popularność wynika głównie z tego, że mają dobry stosunek wygody i jakości do ceny – ich wygoda może konkurować z materacami z wyższej półki. Największą zaletą pianki jest to, że doskonale dopasowuje się ona do każdego kształtu i każdego ciężaru – dlatego na tej samej piance będzie tak samo wygodnie dziecku o niższej, jak i o wyższej wadze. Jednocześnie materace piankowe świetnie rozkładają obciążenie na całej powierzchni – w efekcie materac nigdy nie będzie ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Na taki materac można zakładać różnego rodzaju pokrowce, np. antyalergiczne.

  • Materac lateksowy

Materace lateksowe powstają poprzez połączenie i wymieszanie naturalnego mleczka kauczukowego z syntetycznym mleczkiem lateksowym. Do tej mieszanki wpuszczane są bąbelki powietrza, a cała mieszanina po zastygnięciu staje się pianką. Dzięki temu materace lateksowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Dobrze podpierają kręgosłup, dlatego będą dobrym wyborem w sytuacji, gdy dziecko ma problemy z kręgosłupem. Ze względu na swoją powierzchnię, która odpycha roztocze i bakterie, jest polecany dzieciom z alergiami.

  • Materac sprężynowy

Materace sprężynowe są twardsze i sztywniejsze od np. materaców piankowych. Ma to swoje zarówno wady, jak i zalety – w zależności od tego, kto będzie na nich spał. Podobnie jak lateksowe, dobrze podtrzymują kręgosłup – jednocześnie są bardziej odporne na odkształcenia i dopasowują się do sylwetki śpiącego. Mogą się jednak okazać się zbyt twarde dla najmłodszych dzieci i dla noworodków, dlatego lepiej pomyśleć od takich materacach, gdy mamy już nieco starsze dzieci lub nawet nastolatków. Na materace sprężynowe zawsze zakłada się pokrowce, które można prać. Ułatwia to sprawę, gdy dziecko musi spać np. na pokrowcu hipoalergicznym – na rynku jest spory wybór pokrowców o różnych właściwościach, kolorach czy fakturach.

  • Mata kokosowa

Jeśli mamy specjalne potrzeby, takie jak na przykład alergia, nadmierna potliwość czy też nasza skóra potrzebuje większego przepływu powietrza – to dobrym rozwiązaniem będzie położenie na materacu dodatkowej maty kokosowej. Mata kokosowa wchłania zapachy, pot i neutralizuje bakterie. Jeżeli mamy problem np. z wypadaniem włosów lub problemy dermatologiczne, to taką matę można po śnie łatwo wyczyścić czy wytrzepać. Świetnie się nada również w sytuacji, gdy kupiony przez nas materac okaże się za miękki, a nie będziemy mieli możliwości lub czasu wymienić go na nowy.

Materac dla dzieci – ważne, by o niego dbać

Niezależnie od tego, który materac wybierzemy, ważną kwestią jest to, aby o niego należycie dbać. Powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń producenta odnośnie do prania czy czyszczenia materacy. Pozwoli to cieszyć się obiecanymi przez producenta zaletami i cechami materaca, a dziecku pomoże w dobrym śnie – a to w tym wszystkim jest przecież najważniejsze.