Mycie okien
12 sierpnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wszystko o myciu okien – najlepsze terminy, preparaty i techniki

Okna to dość niepozorny, ale jakże istotny element wystroju wnętrz. Przezroczyste szyby to – dosłownie i w przenośni – nasze okno na świat, dzięki któremu do wnętrza trafia światło dzienne, a my możemy obserwować otoczenie. W połączeniu z osłonami, takimi jak rolety, firanki i zasłony, okno stanowi również istotną dekorację wnętrza. Nie ma zatem wątpliwości co do potrzeby regularnego mycia okien. Jak to robić?

Kiedy najlepiej myć okna?

Prozaiczna czynność, jaką mogłoby się wydawać mycie okien, może być w rzeczywistości dość skomplikowana. Jeśli zależy nam na uzyskaniu perfekcyjnych rezultatów, trzeba wiedzieć, kiedy, jakimi środkami i metodami czyścić szyby i ramy okienne. Jeśli chodzi o najlepszą porę na tę czynność, to tradycyjnie najczęściej myjemy okna na wiosnę, by usunąć nieestetyczne pozostałości po zimowych opadach, śniegu i błocie. Sama zima, zwłaszcza w mroźnym okresie, nie jest dobrym czasem na mycie okien, ponieważ istnieje ryzyko pęknięcia zawilgoconej szyby.

Ważna jest jednak nie tylko pora roku, ale i dnia. – Zaznacza pracownik firmy sprzątającej Perfekt Anna z Kielc. – Wbrew pozorom okien nie powinno się czyścić w pełnym słońcu, które przyspiesza zasychanie kropli i zacieków. Najlepiej wybrać zatem taką porę dnia, w której dane okno będzie znajdowało się w cieniu.

Czyste szyby bez smug

Czyszczenie newralgicznego elementu okien, jakim są szyby, jest dość specyficznym zadaniem, a to z uwagi na fakt, iż ważne jest tu uzyskanie perfekcyjnego rezultatu. Szyby muszą być bowiem lśniące i przezroczyste, by dobrze przepuszczały promienie światła i umożliwiały obserwację otoczenia. To jednak nie jest wcale proste, ponieważ bardzo łatwo można zamazać szkło i sprawić, że pojawiają się na nim nieestetycznie wyglądające smugi. Jak do tego nie dopuścić? Po pierwsze należy sięgnąć po odpowiedni środek do mycia okien – na rynku znajdziemy bogaty asortyment preparatów, które nie pozostawiają smug. Niemniej istotne, o ile nie ważniejsze, jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia. Tradycyjnie sprawdzi się tu zwykła ścierka, jednak warto zadbać o to, by był to materiał o krótkim włosiu. Pod tym względem dobrze sprawdza się mikrofibra. Przydatnym rozwiązaniem jest również ściągaczka do wody, dzięki której unikniemy smug. Szyba nie powinna zostać mokra! Spowoduje to bowiem powstawanie nieestetycznych zacieków, dlatego konieczne jest zastosowanie suchej szmatki i wypolerowanie tafli. W warunkach domowych dobrze sprawdzają się również zwykłe ręczniki papierowe.

Nie tylko szyby

Musimy pamiętać, że mycie okien powinno obejmować nie tylko wyczyszczenie samych szyb, ale także odświeżenie pozostałych elementów, czyli ramy okiennej, framug oraz parapetów. Istotne znaczenie ma tu rodzaj stolarki otworowej. Jeśli chodzi o okna PVC czy aluminiowe, wybór środków jest tu bardzo duży, natomiast w przypadku stolarki drewnianej nie zaleca się stosowania silnych detergentów o żrącym działaniu. Zanim jednak przejdziemy do właściwego mycia tych miejsc, warto je w pierwszej kolejności odtłuścić, co zapobiegnie osadzaniu się brudu i przenoszeniu go na szyby. Jak się zatem okazuje, mycie okien może być bardziej wymagającą czynnością, niż to wygląda na pierwszy rzut oka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie profesjonalne ekipy do mycia okien nie tylko w biurach, ale też w domach i w mieszkaniach, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z większą ilością przeszkleń.