uszczelki do okien okno pcv
16 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Wpływ uszczelek na parametry izolacyjne okien

Jednym z częstszych powodów występowania strat energetycznych w domach jest nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa. Ogromny wpływ na jej szczelność mają zarówno szyby, profile okienne, okucia, jak i uszczelki. Wszystkie te elementy wpływają na parametry techniczne stolarki, w tym izolacyjność cieplną. Jaki wpływ na izolacyjność okien mają uszczelki? Co jeszcze warto brać pod uwagę przy wyborze tego produktu? Dowiedz się więcej!

Uszczelka a parametry izolacyjne okna

Nieszczelne okna mogą generować straty energii nawet na poziomie 25%. Izolacyjność cieplną określa się za pomocą współczynnika Uw – im jest on mniejszy, tym lepsza ochrona termiczna okna. Poza szybą, profilami i okuciami, wpływ na wartość parametru mają także uszczelki. To właśnie one zabezpieczają wnętrze przed wilgocią, ograniczają nadmierną ilość wymiany powietrza, ale też zatrzymują hałas przedostający się do wnętrza. Uszczelki do okien są obowiązkowym elementem wyposażenia każdej stolarki.

Wybierając właściwy model okien, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanych szyb i profili, ale też rodzaj uszczelek, w które zostały one wyposażone. Nowoczesne technologie dostarczają produkty wysokiej jakości, wykonane z termoplastycznych elastometrów, które wyróżniają się wyjątkowo dobrymi właściwościami użytkowymi.

Dlaczego jakość uszczelek jest ważna?

Niezwykle trudnym okresem dla stolarki okiennej jest pora zimowa. To wtedy panują trudne warunki atmosferyczne – niskie temperatury i mroźne wiatry, które negatywnie wpływają na zastosowane materiały. Użycie niskiej jakości uszczelek sprawia, że stają się one mniej elastyczne, a co za tym kruche. Słabej jakości materiały zastosowane do ich produkcji mogą doprowadzić do wystąpienia pęknięć i uszkodzeń.

Ekspert z FHPU Domino wyjaśnia, że użycie wysokiej jakości produktów, możliwych do wykorzystania w niskich temperaturach, sięgających nawet -50°C, zapewnia nie tylko właściwą odporność na działanie warunków atmosferycznych, ale też niezmienność właściwości uszczelek i odpowiednią izolację termiczną okien przez lata.

Uszczelki są również ważne podczas występowania opadów deszczu, które są niezwykle charakterystyczne dla polskiej zimy. W przypadku nieszczelnej stolarki woda wnika do wnętrza pomieszczeń i powoduje powstanie zacieków – odpowiednio dobrane zabezpieczenia chronią przed wystąpieniem wilgoci.

Warto przy tym pamiętać, że zapewniając wysoką szczelność okien, należy zadbać o prawidłową wymianę powietrza za pomocą kratek wentylacyjnych. To ważne dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w budynku.