Jak wybrać worki na śmieci do naszego gospodarstwa domowego?
9 sierpnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Worki na śmieci – jak wybrać najlepsze?

Wciąż dla wielu osób rozważanie zakupu odpowiednich worków na śmieci to kompletna abstrakcja, bo czymże mogą się różnić jedne od drugich? – Co najwyżej pojemnością, odpowiedziałaby większość. Warto się jednak nad tym zastanowić, bo najbardziej znani producenci mają w swoich ofertach naprawdę szeroki wybór worków na odpady. Jak wybrać najlepsze worki, które sprawdzą się w naszym gospodarstwie domowym i nie tylko?

Rodzaje worków na śmieci

Wspólnie z firmami Partner & Partner-Ka z Kielc postanowiliśmy przygotować kompletny przegląd worków na śmieci, które określamy jako produkty jednorazowego użytku, a czasem kwalifikujemy do tzw. szybko rotujących artykułów gospodarstwa domowego. Najprostsze z nich, po które wciąż najczęściej sięgamy, to worki standardowe, bez specjalnych cech i właściwości. Przyjrzyjmy się pozostałym:

  • Worki na śmieci zawiązywane – jak sugeruje nam nazwa, worki łatwo jest związać ze względu na kształt ich brzegów, worki są zakończone tzw. falą. Dostępne są jedno i kilkuwarstwowe worki w różnych kolorach, w tym klasyczne czarne, czy worki w kolorze kremowym przeznaczone do łazienki.
  • Worki na śmieci z taśmą – na górze zakończone taśmą ściągającą, dzięki której możemy szczelnie zamknąć worek, również występujące w różnych kolorach.
  • Worki na śmieci o dużych pojemnościach – z założenia wyjątkowo mocne worki, których objętość może dochodzić nawet do ponad 200 l.
  • Worki na śmieci przyjazne dla środowiska – po wskazanym przez producenta czasie, np. 24 miesięcy, rozpoczyna się proces ich degradacji.
  • Worki do segregacji odpadów – brązowe do segregacji odpadów organicznych, niebieskie do papieru, żółte do plastiku, zielone do szkła i rzadko czerwone do frakcji suchej (papieru, plastiku i szkła razem).

Czym kierować się przy wyborze worków?

Wybór najlepszych worków na śmieci do naszego gospodarstwa domowego zależy przede wszystkim od naszego podejścia do segregacji odpadów. Jeżeli mamy w domu tylko jeden pojemnik na śmieci, w którym lądują wszystkie odpady, najwygodniejsze jest korzystanie z worków na śmieci z taśmą. Po pierwsze, możemy je zapełnić do końca (nie potrzebujemy pozostawiać brzegów do związania), a po drugie najwygodniej je szczelnie zamknąć. Naszym zdaniem nawet jeżeli nie należymy do osób, które interesują się ekologią, lepiej wydzielić osobny pojemnik na odpady organiczne i umieścić w nim brązowy worek o niewielkiej objętości. Szybciej pozbywamy się wówczas przykrych zapachów, które wytwarzają przede wszystkim rozkładające się resztki jedzenia. To rozwiązanie szczególnie dobre dla dużych rodzin. Jeśli z kolei naprawdę chcemy przysłużyć się naszemu środowisku, wybierzmy zestaw worków do segregacji odpadów. Odpady organiczne będziemy wyrzucać na bieżąco, a papier, plastik, czy szkło niewydzielające żadnych nieprzyjemnych zapachów, możemy dopiero po całkowitym wypełnieniu kosza wynieść do właściwego kontenera. Na koniec dodajmy: niezależnie od rodzaju, wybierajmy zawsze worki solidnych producentów, bo wówczas mamy gwarancję, że i sam produkt też będzie solidny.