szafy antybakteryjne na ubrania
6 lutego 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości i zastosowanie szaf antybakteryjnych

O tym, że wiele bakterii stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia nie trzeba nikogo informować – na każdym kroku jesteśmy narażeni na wywoływane przez nie infekcje. Najpowszechniej stosowaną metodą radzenia sobie z nimi jest wzmacnianie odporności organizmu, np. poprzez odpowiednią dietę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istotna jest również odpowiednia higiena. W jej utrzymaniu mogą pomóc nam rewolucyjne urządzenie, jakim jest szafa antybakteryjna.

Czym jest szafa antybakteryjna?

Szafa antybakteryjna pod wieloma względami różni się od zwykłych szaf, obecnych w każdym mieszkaniu. Jej głównym zadaniem nie jest bowiem przechowywanie ubrań, lecz oczyszczanie ich z niebezpiecznych drobnoustrojów – nie tylko bakterii, ale również wirusów, grzybów czy roztoczy. W tym celu wykorzystywane jest promieniowanie UV-C. Czym jest promieniowanie UV-C? Nazywamy tak promieniowanie z zakresu ultrafioletu, charakteryzujące się długością fali od 100 do 280 nanometrów – posiada ono zabójczy wpływ na organizmy żywe, ponieważ prowadzi do rozpadu struktur DNA. Naturalnym źródłem promieniowania UV-C jest Słońce, jednak znaczna jego większość zostaje zatrzymania przez ziemską atmosferę. Może ono zostać wytworzone również sztucznie – lampy UV-C są powszechnie stosowane w medycynie w celach dezynfekcyjnych.

Zastosowanie szaf antybakteryjnych

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale ubrania stanowią doskonałą kryjówkę dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, które tylko czekają na dogodną chwilę, by zaatakować. Ich ofiarą nie musi paść osoba nosząca ubranie – wystarczy sobie wyobrazić sytuację, kiedy w tramwaju, szkole bądź pracy mamy kontakt z osobą zarażoną jakąś chorobą. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą na naszym ubraniu zawędrować do domu i zaatakować kogoś z naszej rodziny, nawet jeśli osoba ta nie miała żadnej styczności z chorymi. – Szafy antybakteryjne to rozwiązanie kierowane do osób, które żyją zgodnie z przysłowiem, że lepiej zapobiegać chorobie, niż ją leczyć – przekonuje przedstawiciel firmy Stopol Group, zajmujące się dystrybucją sprzętu zdrowotnego – Z ich pomocą możemy pozbyć się chorobotwórczych organizmów z naszych ubrań bez konieczności ich prania – jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które ze względu na swój tryb życia bądź wykonywaną pracę często się przebierają. Nowoczesny wygląd szafy sprawia, że można ją postawić zarówno w domu, jak i w biurze. Ich pomoc szczególnie docenią osoby, które zmagają się z alergią wywoływaną przez roztocza – te drobne pajęczaki zamieszkują drobinki kurzu, a ich odchody wywołują bardzo uciążliwą reakcję alergiczną pod postacią łzawiących oczu, kataru i kichania.