LED
15 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości i zastosowania taśm ledowych

Oświetlenie LED od lat zyskuje na popularności i jest technologią o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach, z czego na uwagę zasługuje szczególnie aranżacja wnętrz. Diody LED dają w tym zakresie bogate możliwości, czego przykładem są taśmy ledowe – obecnie jedna z najpopularniejszych form oświetlenia tego typu. Czym charakteryzują się taśmy LED i jakie mają zastosowania?

Charakterystyka taśm ledowych

Taśmy ledowe to rodzaj oświetlenia liniowego, gdzie źródłem światła są pojedyncze, punktowe diody zamontowane na specjalnym pasku.

Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm LED różniących się między sobą parametrami, takimi jak żywotność, rozmiar czy moc diod, a także ich kierunek świecenia czy też kolor. – Mówi przedstawiciel Hurtowni Elektrycznej Algra-Król w Bydgoszczy. – Bogate możliwości aranżacyjne uzyskamy w szczególności dzięki oświetleniu LED RGB, które można dowolnie konfigurować uzyskując w ten sposób ciekawe, różnokolorowe efekty świetlne. Dobór taśmy LED powinien być uzależniony od przeznaczenia tego źródła światła. Do celów użytkowych najlepiej nadają się taśmy o większej mocy, dobrze oświetlające przestrzeń, natomiast jeśli zależy nam na typowo dekoracyjnym efekcie, można sięgnąć po wspomniane oświetlenie typu RGB.

Do zalet taśm LED, oprócz szerokiego zastosowania i bogatych możliwości w zakresie aranżacji wnętrz, należy również energooszczędność, a także prostota montażu. Aby nie uszkodzić taśmy, zabezpieczyć ją przed odklejeniem i zabrudzeniem, warto sięgnąć po specjalne profile LED, które ułatwiają montaż pasków ledowych i poszerzają zakres ich zastosowań.

Zastosowanie taśm LED

Szeroki zakres zastosowań taśm LED można podzielić na dwie kategorie – użytkową i dekoracyjną. Często jednak obie te dziedziny zazębiają się, ponieważ oświetlenie ledowe jest zarówno praktycznym, jak i eleganckim detalem we wnętrzu. Taśmy ledowe w formie wąskich pasm idealnie nadają się do wykończenia różnego rodzaju wnęk, szczelin i załamań powierzchni. Przykłady najczęstszych sposobów wykorzystania taśm LED w aranżacji wnętrz to najczęściej:

  • Podświetlanie szafek wiszących i blatów;
  • Eksponowanie przeszklonych witryn meblowych;
  • Oświetlanie wnęk w pomieszczeniach, np. półek, wnęki na telewizor czy szafę;
  • Tworzenie pasm świetlnych w fugach, np. w łazience;
  • Oświetlanie schodów;
  • Podświetlanie sufitów, zwłaszcza podwieszanych;
  • Akcentowanie artykułów dekoracyjnych, np. obrazów.

Powyższe przykłady to jedne z wielu sposobów na wykorzystanie pasków ledowych, których zastosowanie ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów i inwestorów.