pianka poliuretanowa
17 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości izolacyjne pianki poliuretanowej

Ocieplanie budynków to sprawa nadrzędna. Dotyczy ona nie tylko domostw, ale także obiektów użytku publicznego. Swoje zastosowanie w tej dziedzinie odnalazła pianka poliuretanowa, składająca się z poliolu oraz izocyjaninu. Połączenie tej żywicy i utwardzacza to gwarancja niezawodnego działania. Pianka ma niesamowite właściwości izolacyjne. Ceniona była już podczas II wojny światowej, kiedy wykorzystywano ją np. do wykańczania samolotów.

Pianka poliuretanowa – właściwości izolacyjne

Ten produkt znany jest od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Najchętniej wykorzystywany był podczas II wojny światowej jako skuteczny zamiennik gumy. Używano go przede wszystkim do wykańczania samolotów oraz produkcji niesamowicie wytrzymałej odzieży. Dzisiaj zastosowanie tej pianki cenione jest szczególnie w przemyśle budowlanym, a to za sprawą niezawodnej funkcji izolacyjnej.

Pianka poliuretanowa ma świetne właściwości termoizolacyjne, których zakres wynosi od -60 do nawet +130 stopni Celsjusza. Z tego względu odnajduje zastosowanie podczas:

  • montowania okien i drzwi,
  • izolacji termicznej budynków,
  • uszczelniania i wygłuszania ścian działkowych,
  • wypełniania szczelin między płytami styropianowymi,
  • łączenia drewnianych elementów w szkieletowych konstrukcjach,
  • izolowania dachówek czy ściennych paneli.

Istotne jest to, że pianka poliuretanowa, dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, jest chętnie używana również w przemyśle i rolnictwie. Dzięki niej uszczelnia i dociepla się budynki produkcyjne, handlowe, usługowe, a nawet chłodnie i magazyny. W rolnictwie idealnie nadaje się do izolacji obór czy też obiektów, w których magazynuje się owoce
i warzywa.

Pozostałe cenne właściwości pianki poliuretanowej

Produkty tego typu są bardzo odporne na szkodliwe czynniki chemiczne. Poza tym nie nasiąkają wilgocią oraz zapewnia dobre właściwości wygłuszające.

Jak mówi specjalista z firmy Maxpur, pianki poliuretanowe można stosować nawet na istniejących już warstwach izolacyjnych. Sprawdzają się w szczególności w trudnodostępnych miejscach.

Pianki odporne są na grzyby i pasożyty, trzymają się od nich z daleka nawet gryzonie i owady. Poza tym nie stwarzają żadnych problemów podczas montażu, a aplikować je można nawet w okresie zimowym. Ponadto nie trzeba ich konserwować ani wykonywać dodatkowych prac z nimi związanymi. Nie obciążają konstrukcji budynku, gdyż są lekkie i paroprzepuszczalne.

Jeśli więc zależy Ci na solidnej i długotrwałej izolacji budynku, postaw na sprawdzoną piankę poliuretanową.